آبشار ویکتوریا در زامبیا | فیلم

آبشار ویکتوریا یا به زبان محلی “موسی اوآ تونیا” ( به معنای مه خروشان) در جنوب آفریقا و روی رودخانه زامبزی ما بین کشورهای زامبیا و زیمباوه واقع شده است. رعد و برق و بخارهای حاصله از آبشار جزو بدیع ترین مناظر طبیعی دنیا به شمار می‌رود. همچنین این آبشار با وجود ارتفاعی در حدود ۱۰۸ متر و عرض ۱۷۰۸ متر بزرگترین آبشار دنیا محسوب می‌شود. در ماه‌های فوریه و مه بعلت طوفانی بودن هوا چندان به گردشگران توصیه نمی‌شود که به این منطقه سفر کنند. در مقابل از اوایل ماه نوامبر هوا آرام و بسیار دیدنی خواهد شد. دو شهر در اطراف این آبشار وجود دارد. یکی در قسمت شرقی که آبشار ویکتوریا نام دارد و در ساحل جنوبی رودخانه زامبزی در زیمباوه واقع شده است. دومین شهر لیونگستون میباشد که به نام کاشف آبشار نامگذاری شده و شهری مستعمراتی و تاریخی است. این شهر در ۱۰ کیلومتری جنوب رودخانه زامبزی قرار دارد.

هر کدام از این شهرها دارای پارک و حیات وحش طبیعی است که در سازمان یونسکو به ثبت رسیده‌اند. حیات وحش این مناطق شامل گونه‌های فراوانی از فیل، بوفالو، زرافه، و نوعی میمون خاص است. همچنین در این مناطق آهو و شیر و پلنگ نیز مشاهده شده است. در قسمت بالایی رودخانه جمعیتی از اسب‌های آبی، کروکودیل، باز، عقاب سیاه و حواصیل و انواع مرغابی‌ها زندگی می‌کنند. همچنین به دلیل جنگل‌های استوایی و آب و هوای بارانی فرصت رویش پوشش‌های گیاهی مناسبی از جمله چوب ماهون، آبنوس، نخل خرمای وحشیفراهم شده است.

برخی از شرکت ها توانسته اند با احداث مراکز تفریحی برای توریست‌ها درآمد قابل توجه را بدست بیاورند. از جمله این امکانات میتوان به قایق‌های پارویی، مکان‌های مخصوص پیاده روی، اسب سواری و رستوران‌های مجهز اشاره نمود. در قسمتی از آبشار استخری به صورت طبیعی ایجاد شده که به استخر شیطان معروف می‌باشد و مردم در آن به ورزش وتفریح می‌پردازند.

(۸۴۵)