نمایی کوتاه و زیبا از عظمت کوه دماوند در مسیر جاده هراز و روستای پلور | فیلم

نمایی کوتاه و زیبا از عظمت کوه دماوند در مسیر جاده هراز و روستای پلور

پلور منطقه‌ای کوهستانی است. تابستان آن بهاری بهشتی است. از آنجا که روستای پلور در بالای ارتفاع ۲۳۰۰ متر قرار دارد، هوای خنکی دارد. در حدود فروردین ماه برفها آب میشوند و تدریجا گل‌های وحشی رویش می کنند. در اردیبشت ماه همه جا گل‌های زرد همه جا دیده میشوند و درختان شکوفه می کنند. در اواخر خرداد و اوایل تیر شقایق‌ها شکفته می‌شوند.
طبق تقسیمات جغرافیایی، پلور فرزند استان مازندران است، اما پاخور تهرانی‌ها درآنجا آنقدر زیاد است که خیلی از آنها این روستا را جزئی از تهران میدانند که البته این طرز تلقی همیشه صدای اعتراض مازندرانی‌ها را به آسمان برده است.
بجز آب و هوای خوش و پاک این منطقه که یکپای ثابت جذب گردشگر در آن محسوب می شود، باورهای قدیمی مبنی بر وجود گنج‌های پنهان و نشستن پای صحبت ریش سفیدان پلور- که بیشترشان به دلیل یافت شدن سفالینه، آبگینه‌های کهنسال و وجود حجاری‌هایی به شکل ماهی و… روی دیواره قلعه دختر گمان میبرند زیر خاک پلور، گنج‌هایی خفته‌اند و خیلی از آنها از تلاش‌هایشان برای یافتن این دفینه‌ها خاطره‌ها ساخته‌اند می‌تواند به عنوان بخشی از تاریخ شفاهی و سینه به سینه، گردشگران زیادی را به این محل بکشاند.

جاهای دیدنی پلور

صدای ریزش آب از بالای آبشار ۵۰ متری شاهاندشت در دل روستایی به همین نام ۶۵ کیلومتر مانده به آمل، توجه مسافران را به خود جلب می‌کند. قلعه ملکه قلاع یا ملک بهمن یا قلعه فرشته که ازبزرگ‌ترین قلاع کوهستانی البرز به شمار می رود، در کنار آبشار شاهاندشت قد برافراشته و سال ۱۰۰۵ هجری به دستور شاه عباس صفوی فتح شده، استحکامش را مدیون سنگ و ساروج و مخلوطی از شیر، تخم مرغ و نوعی خاک خاص است.
دریاچه امامزاده علی(ع) در نزدیکی آب اسک در جاده هراز است، این دریاچه حدود ۸۰ کیلومتر با تهران فاصله دارد، وقتی به پلور رفتید، بازدید از این گزینه را فراموش نکنید. هم به تماشای ماهی‌ها بنشینید، هم کف دریاچه را که پر از گیاهان خاص دریایی است، نظاره‌گر باشید.
برای ورزشکارها هم جایی در پلور فراهم شده تا حوصله‌شان سر که نرود هیچ، بشاش و سرحال برگردند سر خانه و زندگی‌شان. دیواره‌های صخره‌نوردی در مجتمع کوهستانی پلور با مساحتی بیش از ۹۰۰ مترمربع در ۳ بخش سرطناب، بولدرینگ و سرعت، اوقات خوشی را برای این دسته از گردشگران تدارک می بیند.
آبشار یخی بلندترین آبشار خاورمیانه ارتفاع ۵۱۰۰ متری در مسیر جنوبی واقع است تنها در تابستان‌ها آب دارد.

(۶۳۶)