روستا تاریخی ترکان در استان یزد | فیلم

روستای ترکان به موازات کویر یزد کرمان واقع شده و درست در انتهای رودخانه هایی واقع گردیده که از رشته کوههای بوانات استان فارس سرچشمه گرفته و به طرف دریاچه نمک سرازیر می شوند.

این روستا از لحاظ قدمت به صدر اسلام می رسد که تاریخ دقیقی از چگونگی اولین ساکنان آن وجود ندارد، همچنین این روستا نیز چون دیگر مناطق کشور از حمله نا جوانمردانه مغول در امان نمانده و حمله این افراد باعث شد که اسکلت اصلی روستا دست خوش تغییر گردد.

سابقه مراکز آموزشی روستای ترکان به زمان تاسیس دارالفنون امیرکبیر می رسد که همزمان با تاسیس این دارالفنون مدرسه ای در روستای ترکان ایجاد گردید که هم اکنون به عنوان منزل مسکونی مرحوم قباد عمرانی مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین تمامی دانش آموزان از منطقه هرات و مروست سابق و شهرستان خاتم و بخش مروست کنونی جهت تحصیل به این مدرسه می آمدند،و تنها مدرسه ی این منطقه بزرگ همین مدرسه و دبستان بود (که به دبستان زهره معروف بود ) به هر حال همین مدارس بودند که از این روستا تعداد بسیار زیادی از جوانان به پست های مهم دولتی و خصوصی رسیدند که هر کدام از آنها مایه افتخار این روستا هستند.

از جمله” سعدالله عمرانی” که تقریبا از مسن ترین این افتخارات است و هم اکنون بعد از گذشت حدود ۶۰ سال مجدداً به روستا باز گشته است .

در این روستا لهجه به خصوصی وجود دارد که ریشه اصلی آن از زبان اصیل فارسی می باشد.

خوشبختانه بعد از پیروزی انقلاب اسلامی اقدامات عمرانی و رفاهی زیادی در این روستا صورت گرفته که بعنوان مثال می توان از ساختمانهای دولتی جدیدی چون: مرکز بهداشت که در حال درمانگاه شدن می باشد، دبیرستانهای شبانه روزی، ساختمان بسیج، کتابخانه، بانکهای کشاورزی و صادرات و غیره را نام برد.

وجود ساختمان مخابرات و ایجاد خط تلفن ثابت و همراه تاثیر شگرفی در این روستا داشته بطوریکه هم اکنون مهم ترین وسیله ارتباطی کشاورزان تلفن همراه می باشد… وجود چاههای کشاورزی که هم اکنون علاوه برکاشت محصولات قدیمی و سنتی به کاشت پسته نیز تغییر نموده باعث ایجاد اشتغال و درآمدی جهت کشاورزان گردیده، اما متاسفانه بعلت ایجاد چاههای عمیق کشاورزی و غیر اصولی که در این دهه گذشته صورت گرفته باعث کاهش بیش از حد آب قناتها گردیده بطوریکه کشاورزان با مشکلات کمبود آب روبه رو هستند.

وجود جاده بین شهری سیرجان- اصفهان به موقعیت سوق الجیشی روستا کمک شایانی نموده بطوریکه از این طریق نیز منبع درآمدی برای تعدادی فراهم آمده است.
روستای ترکان آب شرب و کشاورزی خود را به دو طریق قنات و چاه کشاورزی تامین می کند. این روستا از چندین رشته قنات به نامهای قنات ، کنه سر، قنات باغ، انجیره، علی آباد و شمس آباد تشکیل گردیده، همچنین سابق آب کشاورزی خود را از این چند قنات تامین میکرد تا اینکه بر اثر خشکسالی قنات انجیره و علی آباد خشک شده و هم اکنون قنات های کنه سر ، قنات باغ و شمس آباد مورد استفاده کشاورزان قرار می گیرد.

روستا ترکان | تگ

مهم ترین برج ترکان برج بزرگیست که هم اکنون بعلت ساخت و ساز اهالی در بالای روستا به پائین ترین محل روستا نمایان است.
این برج در سالهای بسیار دوری ساخته شده که تاریخ دقیقی از ساخت اولیه آن وجود ندارد. | تگ

(۴۵۶)