قلعه تاریخی کنجانچم از آثار تاریخی دوره قاجار در استان ایلام | فیلم

قلعه کنجانچم در ۱۵ کیلومتری شمال شهر مهران و در جاده ایلام- مهران در مسیر راه کربلا قرار دارد. این قلعه در سال ۱۳۲۶ هجری قمری بنا به دستور غلامرضاخان ابوقداره؛ آخرین والی ایلام و به عنوان قلعه زمستانی والی ساخته شده و دارای اتاق‌های مرتبط به هم، حمام، برج نگهبانی و قسمت مسکونی و دیوانخانه می‌باشد.

قلعه کنجانچم این قلعه در ۱۵ کیلومتری شمال شرقی مهران و در سمت چپ مسیر ایلام به مهران ( راه کربلا) قرار دارد.قلعه به شیوه چهار ایوانی با سقف های مقوس نیم دایره و طاق گهواره ای بنا شده است .

قلعه سه ورودی دارد. نمای خارجی قلعه کلاً از سنگ تشکیل شده است . قلعه دارای چهار برج دیده بانی است . تمام اتاق ها قلعه به وسیله درهای تو در تو به هم وصل شده است و ارتباط ورودی به تمام اتاق های و حیات اصلی به وسیله راهروهای پوشیده صورت می گیرد . احتمالاً این بنا در سال ۱۳۰۵ ه. ق به دستور غلامرضا خان والی در کنار رودخانه کنجانچم برای استفاده در فصل زمستان ساخته شده است .

قلعه در سال ۸۵ آخرین فصل مرمت و استحکام بخشی خود را توسط همکران سختکوش در معاونت میراث فرهنگی سازمان سپری نموده است . تلفیق مناظر اطراف با نمای قلعه ،جلوه ای زیبا به یادگار والیان داده است .

 

قلعه مرز مهران | تگ

قلعه کنجانچم در ۱۵ کیلومتری شمال شهر مهران و در جاده ایلام- مهران در مسیر راه کربلا قرار دارد | تگ

 

قلعه مهران | تگ

این قلعه در سال ۱۳۲۶ هجری قمری بنا به دستور غلامرضاخان ابوقداره؛ آخرین والی ایلام و به عنوان قلعه زمستانی والی ساخته شده و دارای اتاق‌های مرتبط به هم، حمام، برج نگهبانی و قسمت مسکونی و دیوانخانه می‌باشد. | تگ

(۴۳۸)