حمام تاریخی آقا نقی یا حمام ظهیر الاسلام در شهر اردبیل | فیلم

این حمام را شخصی به نام ظهیرالاسلام در دوره ایلخانی بنا نمود و ۲۰۰ سال بعد بخش‌ هایی به آن اضافه شد. در زمان قاجار فردی به نام آقانقی موتمن الرعایا این حمام را خریداری و بازسازی نموده و به همین جهت است که این حمام به نام هر دو نفر نامیده می‌ شود.

ورودی موزه مردم شناسی اردبیل از رختکن آغاز شده و به حوض سنگی هشت ضلعی با چهار بازو ختم می‌ شود. رواق هشتی شکل، کفش کن، گنبد سربینه، گرمخانه، استخرهای آب گرم و استخر آب سرد از جمله قسمت‌ های این حمام است که در حال حاضر در بخش‌ های مختلف آن اشیای قدیمی به نمایش گذاشته شده است.

مردم این منطقه توجه ویژه ای به پاکیزگی داشتند، به همین دلیل حمام های تاریخی اردبیل از اهمیت به سزایی برخوردار بوده است چرا که سرگذشت تاریخی این منطقه را از سال های طولانی بازگو می کند. حمام های اردبیل هم چنین توجه و نگاه مورخان و جهانگردان را به خود جلب کرده به گونه ای که در رابطه با زیبایی و تمیزی اش در کتاب ها سخن به میان آمده است. در موزه مردم شناسی اردبیل تجمیع قرن ها هنر معماری به کار رفته  و به جزئیات توجه مخصوصی شده است. نحوه آب رسانی در حمام های قدیمی به خاطر نبود لوله کشی آب از اهمیت ویژه ای برخوردار است و در گذشته برای این کار از لوله های سفالی استفاده می شد.

حمام آقانقی تا دوره پهلوی کاربری عادی‌ اش را حفظ کرده بود و پس از این دوران، مدتی از آن استفاده نشد. اما میراث فرهنگی در سال ۱۳۷۸ این حمام را خریداری و بازسازی کرد و در نهایت هم موزه مردم شناسی اردبیل را در آن راه انداخت و تعدادی مجسمه مومی ‌در آن ساکن شدند تا شیوه زندگی مردم اردبیل، آداب و رسوم‌ شان، آیین‌ هایشان، پوشش محلی‌ شان و حتی شیوه غذا پختن‌ شان را به گردشگرانی که می‌ آیند و از حمام بازدید می‌ کنند نشان می‌ دهند.

هم اکنون در موزه مردم شناسی سی و سه نوع مجسمه با پوشش محلی و آیینی مردم استان اردبیل به نمایش در آمده و همچنین آثار و دست نوشته های مربوط به هویت تاریخی و فرهنگی این منطقه نیز در این موزه جمع آوری و عرضه شده است. با رفتن به موزه مردم شناسی اردبیل علاوه بر دیدن آثار باستانی می توان معماری یک حمام قدیمی را مشاهده نمود.

 

حمام اقا نقی | تگ

ورودی موزه مردم شناسی اردبیل از رختکن آغاز شده و به حوض سنگی هشت ضلعی با چهار بازو ختم می‌ شود. رواق هشتی شکل، کفش کن، گنبد سربینه، گرمخانه، استخرهای آب گرم و استخر آب سرد از جمله قسمت‌ های این حمام است که در حال حاضر در بخش‌ های مختلف آن اشیای قدیمی به نمایش گذاشته شده است. | تگ

 

حمام ظهیر الاسلام | تگ


حمام آقانقی تا دوره پهلوی کاربری عادی‌ اش را حفظ کرده بود و پس از این دوران، مدتی از آن استفاده نشد. اما میراث فرهنگی در سال ۱۳۷۸ این حمام را خریداری و بازسازی کرد و در نهایت هم موزه مردم شناسی اردبیل را در آن راه انداخت | تگ

(۱۹۷)