خانه تاریخی لطفعلیان در استان همدان | فیلم

عمارت لطفعلیان در خیابان شهید مصطفی خمینی ملایر قرار دارد. این خانه قدیمی، بخشی از یک مجموعه سکونتگاهی به یادگار مانده از دوره قاجار است. سازنده و مالک اولیه خانه، محسن مصدقی معروف به مصدق الممالک بوده و در عصر فتحعلی شاه قاجار به واسطه خویشاوندی که با دربار داشته با بهره‌گیری از معماران زبده آن دوره اقدام به ساخت این مجموعه کرده است.

خانه قدیمی منصوری این خانه در بلوار سیف الدوله ملایر قرار دارد و متعلق به مرحوم عبدالصمد منصوری است. خانه منصوری دارای ساختمانی در حدود ۲۸۵۰ متر است. زیر بنای ساختمان ۴۷۰ متر و حیاط آن ۲۳۸۰ متر است. این بنا در ۲ طبقه ساخته شده که طبقه زیرین تمامأ با طاق‌های ضربی و خشتی …عمارت لطفعلیان ,از دوران قاجار برجای مانده است ودر خیابان شهید مصطفی خمینی ملایر واقع شده است . این بنا ,دارای سه قسمت حسینیه ,اندرونی واصطبل بوده ,که تنها ,بخش حسینیه – که بخش اصلی بنا بوده –  وجهت تجمعات مذهبی وعزاداری حسینی استفاده می شده , سالم وپا برجا مانده است .

این بنای آجر ی دو طبقه که در حدود ۱۵۰سال پیش ساخته شده ,دارای حوض خانه با یک رشته قنات آب جاری ,طاق نماهای رفیع دو طبقه ,دربهای چوبی ارسی وشیشه های رنگی است , که آثاری از ذوق وهنر معماران وهنرمندان زمان خود است . این بنا در حال حاضر به ساختمان اداری اداره میراث فرهنگی شهرستان ملایر تبدیل شده استاین بنا در اصل از سه قسمت حسینیه،اندرونی و اصطبل تشکیل شده بود،که امروزه تنها بخش حسینیه – که بخش اصلی بنا راتشکیل می داد وبرای تجمعات مذهبی و عزاداری حسینی استفاده می شد-سالم و پابرجا مانده است.

عمارت لطفعلیان که در خیابان شهید مصطفی خمینی ملایر واقع شده،بنایی آجری و دو طبقه است که در حدود ۱۵۰ سال پیش ساخته شده و دارای حوض خانه با یک رشته قنات آب جاری،طاق نماهای رفیع دوطبقه،درهای چوبی ارسی و شیشه های رنگی است و نمونه ای از ذوق وهنرمعماران و هنرمندان زمان خود را به نمایش می گذارد.این بنا اکنون به عنوان ساختمان اداری اداره میراث فرهنگی شهرستان ملایردر دست استفاده است.

در بهمن ۸۲، خانه «لطفعلیان» ملایر در استان همدان به عنوان موزه فرهنگ و تاریخ ملایر پذیرای علاقه مندان تمدن ایرانی خواهد بود.
در عملیات احیای این بنا، مرمت پشت بام، تعویض تیرهای فرسوده، طراحی و ساخت ویترین انجام شد.
خانه لطفعلیان از بناهای دوره قاجار است و با ۱۲۰۰ متر زیربنا دارد شامل دو حیاط بیرونی و اندرونی است.

وجود شاه نشین بنا با سه در ارسی با زیبایی خاصی روشنایی اتاق را تامین می کند و تراش آجرنمای بدنه ها، فرم های قرینه و نقوش هندسی مسطح و نقش برجسته با الگوی اصیل آجرکاری ایرانی از برجسته ترین ویژگی هایی است که این بنا را در میان سایر آثار تاریخی ملایر برای ایجاد موزه فرهنگ و تاریخ در ملایر ممتاز کرده است. همچنین این بنا در اسفند ماه ۱۳۸۰ به ثبت فهرست آثار ملی در آمده است

خانه لطفعلیان | تگ

با ۹۰۰ میلیون ریال اعتبار اختصاص یافته به این دو بنا مرمت و بازسازی ایوان شمالی این ساختمان که به کلی تخریب شده بود را بازسازی کردیم. | تگ

خانه لطفعلیان | تگ

قسمت‌هایی از این دو خانه تخریب شده بود که در حال مرمت است ولی برای مرمت کل این دو بنا با توجه به وسعت آن اعتباری بیش از ۵۰۰ میلیون تومان نیاز است تا به اتمام برسد. | تگ

(۵۴۸)