موزه تاریخی آبگینه در شهر تهران | فیلم

خانه قوام امروز به نام موزه آبگینه شناخته می شود. عمارت اصلی این خانه در باغی به مساحت ۷۰۰۰ مترمربع و در حدود سال ۱۲۹۹ شمسی، مقارن با انقراض حکومت قاجاریه و روی کار آمدن پهلوی اول، به دستور احمد قوام ساخته شد و منزل مسکونی او بود.

این بنا در سال ۱۳۳۱ به سفارت مصر واگذار شد و نهایتا در سال ۱۳۵۶ جهت برپایی موزه شیشه و سرامیک ایران بازسازی گردید. ناگفته نماند که خانه‌های دیگری در تهران و برخی شهرستان‌ها به نام خانه قوام وجود دارد که اغلب آنها به سبب ویژگی‌ها و ظرافت‌های معماری‌شان بازسازی و احیاء شده‌اند.

به یاد داریم که در سال ۱۳۷۷ ساختمان ارزشمندی در خیابان ناصرخسرو به دلیل اینکه به عنوان انبار استفاده می شد، در یک آتش سوزی مهیب ویران شد. خانه قوام در همین سال در فهرست آثار ملی میراث فرهنگی ایران قرار گرفت. احمد قوام از این خانه برای پذیرایی از میهمانان خارجی استفاده می‌کرد و محل نگهداری هدایا و سوغاتی‌های اهدایی خارجی‌ها نیز بود.

سبک معماری مجموعه از نوع التقاطی خاص دوره خود است و از دو ساختمان اصلی درونی و بیرونی تشکیل شده است. این دو ساختمان دارای پلان‌های نسبتا مشابهی هستند و با فاصله کمی از یکدیگر ساخته شده‌اند. ساختمان درونی تزئینات کمتری دارد و کمتر از ساختمان اصلی که در محور اصلی قرار گرفته، مورد توجه است. این ساختمان دو طبقه مجموعا ۹ اتاق دارد و به آکادمی نوبهار نیز مشهور است.

آب‌نمای این ساختمان یکی از زیباترین کاشی‌کاری‌های قاجاری را دارد. هر یک از دو ساختمان مجموعا هزار مترمربع (در دو طبقه و یک زیرزمین) وسعت دارند و طبقه همکف آن‌ها حدود یک و نیم متر از سطح زمین بالاتر است. ساختمان اصلی به منظور ایجاد موزه شیشه و سرامیک ایران درنظر گرفته شد و هانس هولین، معمار سرشناس اتریشی در سال ۱۹۷۷ به منظور ارائه طرح بازسازی انتخاب شد.

وی معماری آوانگارد و از منتقدان مدرنیسم است و امروز نیز در سن۷۳ سالگی جزو معماران تراز اول دنیا است

موزه ابگینه تهران | تگ

خانه قوام امروز به نام موزه آبگینه شناخته می شود. عمارت اصلی این خانه در باغی به مساحت ۷۰۰۰ مترمربع و در حدود سال ۱۲۹۹ شمسی، مقارن با انقراض حکومت قاجاریه و روی کار آمدن پهلوی اول، به دستور احمد قوام ساخته شد و منزل مسکونی او بود. | تگ

 

موزه تهران | تگ

این بنا در سال ۱۳۳۱ به سفارت مصر واگذار شد و نهایتا در سال ۱۳۵۶ جهت برپایی موزه شیشه و سرامیک ایران بازسازی گردید. | تگ

(۱۸۴)


184
بازدیدها