دروازه تاریخی تهران در شهر قزوین | فیلم

دروازه تهران قدیم یا دروازه قدیم تهران نام دروازه ای در شهر قزوینه که از شهر قزوین در برابر حملات و دزدی و غارت شهر های دیگر محافظت می کرده . این دروازه در بیرون شهر ساخته شده بوده ولی هم اکنون به دلیل گسترش جمعیت درون شهر قزوین قرار داره. امروزه ازمیان دوازه های شهر قزوین، تنها دو دروازه به نام های دروازه درب کوشک و دروازه تهران قدیم باقی موندن. دروازه تهران قدیم، در خیابان تهران قدیم (میدان هاشمی) قرار داره، و از بناهای دوره قاجاریه ست که در سال ۱۳۴۷ شمسی مرمت و کاشی کاری شده .

شهر قزوین در نیمه قرن سوم هجری قمری دارای ۷ دروازه بوده است که امکان ورود به شهر را فراهم می‌ساختند. در دوره قاجاریه ۹ دروازه در گرداگرد قزوین وجود داشتند که با حصار پیرامون شهر به یکدیگر می‌پیوستند و عبارت بودند از پنبه ریسه، راه (درب) کوشک، شیخ‌آباد، رشت، مغلاوک، خندقبار، شهزاده حسین، مصلی و تهران که هم‌اکنون از میان آن بناهای باشکوه، تنها دو دروازه تهران و راه کوشک باقی مانده‌ و بقیه در اثر خیابان‌کشی‌ها و عدم توجه به مرور زمان ویران شدند.

بنای دروازه آجری و دارای یک سردر اصلی و دو راه ارتباطی در طرفین است. سردر میانی دارای عرض و ارتفاع بیشتر و قوس تیزه‌دار است. این دروازه هشت گلدسته دارد. ورودی اصلی آن‌ها دارای رسمی‌بندی و کاسه‌بندی است. این دروازه همچون دروازه درب کوشک دارای کاشی‌کاری‌های بسیار زیبایی است که تحسین سفرنامه‌نویسان از آن، گویای عظمت و زیبایی شگفت آن‌ می‌باشد.

 

دروازه قزوین تهران | تگ

در حال حاضر تنها دو نمونه از آن ها به عنوان یادمان های گذشته باقی مانده است که یکی از آن ها دروزاه تهران قدیم می باشد | تگ

 

دروازه تهران | تگ

این دروازه، شهر قزوین در برابر حملات و دزدی و غارت شهرهای دیگر محافظت می کرده‌ است. | تگ

(۲۶۷)