کاروانسرای نوگنبد در شهر نایین استان اصفهان | فیلم

تزیینات دو برج ضلع ورودی کاروانسرا بسیار دیدنی ست . اگر چه این بنا به دوران صفوی می رسد اما در زمان قاجاریه الحاقاتی داشته . می گویند معمار این بنا یزدی بوده یا اینکه تغییراتی اساسی در آن انجام داده است .

مابین هر برج و دروازه ورودی ۵ صفه وجود دارد ، صفه هایی بدون طاقچه و یا بخاری دیواری . این بنا دارای چهار برج تو خالی ست . سر در دروازه ورودی ، ساده و هم سطح با صفه های دو سویش می باشد . ورودی هشتی با پوشش طاق گنبد در نهایت زیبایی آجرکاری شده ، ستاره ای که در گرداگرد یک دایره شکل گرفته و تمامی سطح بالا سر دارای فراز و نشیب است بسیار چشم نواز است که این گنبد رابط و اتصال دهنده هشتی به فضای خارج است . پوشش پشت بام آجری بوده است .

مسیر شتر خانه ها را سه شاهنشین و ورودی کاروانسرا قطع کرده و در مقابل ورودی هر شترخانه یک محوطه میدانی گرد وجود دارد که صفه را در دل خود جای داده و از دو جهت راه به درون راهروها می برد و این صفه ها هر یک به زیر یکی از چهار برج منتهی می شوند که محل آبریزگاه بوده اند .

از درون یک برج ، برج دیگر پیداست و این خاصیت برجهای گرد است . این کاروانسرا مربع شکل است و در مجموع ۲۸ ایوان و ایوانچه در اطراف حیاط جای دارند

 

کاروانسرا | تگ

این اثر در تاریخ ۳۰ تیر ۱۳۸۴ با شمارهٔ ثبت ۱۲۱۲۰ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. | تگ

(۵۹۴)