چاله رود شور گندم بریان در استان کرمان | فیلم

این رود که سرچشمه های آن در خارج از استان است از ارتفاعات «خوسف» و خراسان جنوبی سرچشمه می گیرد و از بخش شمالی، وارد استان کرمان می شود.

عمده‌ترین سرچشمه این رود از سمت شمال غرب و غرب در کوه‌های مشرف به شمال شرق راور میباشد کوهی به ارتفاع ۲۷۷۷ متر از سطح دریا به مختصات جی‌پی‌اس ۶۵ ۰۷ ۲۰ ۳۱ شمال ۹۰ ۳۷ ۲۶ ۵۷ شرق بعد از پیمودن ۲۲۰ کیلومتر به باتلاق‌های شمال شرق کلوت‌ها میریزد. در طول مسیر با اضافه شدن آب­ های خروجی از ارتفاعات راور، مسافتی حدود ۲۰۰ کیلومتر را طی می کند تا پس از گذشتن ازکناره غربی گندم بریان، در بخش شمالی کلوت ها به گود نمک یا چاله شور ختم شود.

گردشگرانی که مسیر شهداد به نهبندان را طی می کنند پس از تماشای اعجاب کلوت ها و زیبایی های تپه های تخم مرغی به چاله شور می رسند. خط گذر رود شور در بخش های مختلف این محدوده دیده می شود و در نقطه ای از زیر جاده می گذرد.

در اواخر پاییز و زمستان چاله شور از جریان رود پر می شود و تصویر تپه های تخم مرغی و تک کلوت ها چون جزایری زیبا و کوچک در میان آب، شکوهی خاص به فضا می بخشد.

غلظت نمک رودشور به خصوص در سالهای کم آب، به قدری است که همواره بلورهای نمک به شکل تخته های شیشه ای در کناره رود شکل گرفته اند و در برخی مواقع حرکت آب در بین بلورهای نمک به سختی انجام می گیرد. مزه کردن آب این رود تا چند روز آثار شوری و تلخی را بر لب ها به جا می گذارد.

 

 

رودشور | تگ

کویر لوت پهنه خشک وسیعی با ۱۷۵ هزار کیلومتر مربع مساحت است که از جنوب به ارتفاعات جبال بارز و از شمال به ارتفاعات خراسان | تگ

 

 

رود شور | تگ

«چاله رود شور» که از شمال کلوت‌های شهداد و دامنه جنوبی گندم بریان آغاز شده و به سمت شرق تا حوالی دشت سر در لوت مرکزی کشیده می‌شود | تگ

(۱۶۱)


161
بازدیدها