سی دشت، بهشتی گمشده در استان گیلان | فیلم

رودبار منطقه ای کوهستانی است و مرتفع ترین شهرستان استان گیلان به شمار می آید. رودبار را می توان دروازه ورودی گیلان از طریق مرکز کشور دانست. کوه های بسیار زیبای این ناحیه، به صورت رشته های موازی با دره های جالب توجه، فضای دل‌نشینی را پدید آورده اند.

با این که پیشینه تمدن رودبار و نواحی پیرامون آن، به دو هزار سال پیش از میلاد مسیح می رسد با این حال در متن های تاریخی کم تر به نام این شهر اشاره شده است. باغداری و کشاورزی اساس اقتصاد این شهرستان را تشکیل می‌دهد و شال‌بافی، جوراب‌بافی و تهیه لباس از پشم گوسفند از جمله صنایع دستی این منطقه به شمار می‌آیند. صادرات رودبار را زیتون، روغن، ‌عسل، صابون، ‌کفش و چرم تشکیل می‌ دهند. مهم‌ترین صنایع‌دستی این شهرستان را سبدبافی، حصیربافی، نمدمالی، صنعت‌ ریسندگی و بافندگی و شیشه‌گری تشکیل می‌دهند.

نمدمالی یکی از صنایع دستی مهم شهرستان رودبار است که در اصل گونه‌ای فرش است که از رخنه رطوبت و سرما جلوگیری می کند و از پشم تهیه می‌شود. حصیر، سبد، کلاه، زیرانداز و کف‌پوش که جنبه‌ تزیینی دارند از دیگر صنایع دستی شهرستان رودبار به شمار می‌آیند.

چشمه آب معدنی سنگرود، چشمه آب گرم ماسخنور، دره گوهر رود، آرامگاه آقا سید محمود مرندی، آرامگاه پیر مومنی، بقعه امام‌زاده طیب و طاهر، بقعه امام زاده محمد حنیفه، پل تاریخی، تپه باستانی مارلیک و روستای تاریخی هرزویل از جمله مناطق دیدنی و تاریخی شهرستان رودبار به شمار می‌رود

سی دشت | تگ

«سی دشت» رودبار یکی از مناطق گیلان است که به توت فرنگی شناخته می شود | تگ

 

 

سی دشت | تگ

«سی دشت» رودبار یکی از مناطق گیلان است که به توت فرنگی شناخته می شود | تگ

(۸۳۶۱)