آبشار قلعه رودخان در شهر فومن | فیلم

گشت رودخان در ۱۵ کیلومتری جنوب فومن قرار دارد . برای سفر به گشت رودخان ابتدا از شهر فومن به سمت جاده قلعه رودخان حرکتتون رو آغاز کنید پس از طی مسافت ۷ کیلومتر و گذر از دهستان گشت و روستای کردمحله به پل روی رودخانه و سپس سه راهی می رسید که بلافاصله بعد از پل می بایست گردش به راست کنید در این مسیر ۸ کیلومتری، همچنان که تابلوهای راهداری راهنمای خوبی برای ادامه هستند از روستاهای کیش رودبار ، سیدسرا ، تله کنگاه ، تنگ‌دره (کمال محله) عبور می کنید تا به میدان اصلی گشت رودخان(پیرسرا) برسید . بعد از میدان، جنگل های انبوه و زیبا در کنار رودخانه که شامل روستاهای تکله کش ، شوهرو ، گرد اولس ، باسکم ربار و زرین‌دشت است، شما را مسحور خود خواهند ساخت .

از جمله جاذبه های گردشگری آن، آبشار دوقلوی گشت رودخان در ارتفاعات روستای تالش نشین گشت رودخان در جوار رودخانه ای به همین نام قرار گرفته که طی حدود ۳ ساعت پیاده روی و جنگل نوردی از مسیر محله ی پیرسرا می توان به آن رسید. این آبشار شاید به بزرگی آبشارهای معروف گیلان نباشد ، اما همانند آبشار ماسوله منظره زیبایی را خلق نموده است. آبشار دوقلوی گشت رودخان که به همراه طبیعت دلپذیر اطرافش ، فضای بسیار فرحبخشی را جهت تفرج و گشت و گذار دراین مکان فراهم آورده ، از جمله آبشارهای دیدنی استان گیلان است که طرفداران خاص خود از جمله کوهنوردان را دارد . این جاذبه ی طبیعی از جمله چشم نوازترین مناظر در طبیعت منطقه نیز بوده و بسیاری محو تماشای ریزش حجم آبش با ارتفاع کوتاه می شوند.

همچنین در این مکان قبر مطهر سه امامزاده(ع) به نام های سید ابراهیم، سیدحمزه و سید حسن قرار دارد که افراد زیادی بخصوص در ایام تابستان و محرم و صفر از سراسر منطقه برای زیارت این سه امامزادگان به این ناحیه مشرف می شوند .

جاذبه گردشگری مهم دیگر این ناحیه، مکانی به نام سنگ ِ امام(به زبان تالشی محلی، «ایمامَع سنگ» ) است . که پس طی مسافت حدود ۴ کیلومتر جاده خاکی از محله گرداولاست گشت رودخان به آن می رسید . این مکان از آن جهت به این عنوان نامگذاری شده که گودی خاصی روی یک تکه سنگ بسیار بزرگ وسط رودخانه وجود دارد که گفته شده تکیه گاه سر مطهر امامزاده ای در گذشته های دور در آن بوده است . در نزدیک این تکه سنگ، خانه ای قدیمی ساخته شده از چوب و کلبه های متعددی با حیاط و محوطه وسیع وجود دارد که توسط یک خانواده اداره می شود

 

(۲۰۹۳)