مناظر دیدنی و بی نظیر گلستان؛ استان شمالی | فیلم

به یقین، شهر گرگان، یکی از زیباترین و بهترین‌ شهرهای ایران است که می‌توان آن را به عنوان مقصدی مناسب برای سفری خاطره‌انگیز و مطلوب درنظر گرفت.

با سفر به این ناحیه از کشور، می‌توان در کنار آثار تاریخی ارزشمند، طبیعتی، سرسبز و کم‌نظیر را مشاهده کرد که روح و جسم آدمی را جلا داده و جان را نفسی تازه می‌بخشد.

قطعا نمی‌توان جاذبه‌های گردشگری گرگان را در مقاله‌ای گنجاند و تمامی زیبایی‌ها و مناطق جذاب را بازگو کرد، بنابراین در این مقاله تنها به معرفی معروف‌ترین و محبوب‌ترین مناطق گردشگری این شهر می‌پردازیم.

۱. پارک جنگلی ناهارخوران

یکی از زیباترین و قدیمی‌ترین مناطق تفریحی شهر گرگان، پارک جنگلی ناهارخوران است که به درختان زیبا و سر به فلک کشیده‌اش، شهره است. همچنین آب‌وهوایی مطبوع و دلنشین به همراه دامنه‌ی پرشیب جنگلی، از دیگر جاذبه‌های این پارک است که گردشگران بسیاری برای تفریح به این مکان، مراجعه می‌کنند.

۲. جنگل توسکستان

در جنوب شرقی گرگان و در ۴۰ کیلومتری آن، جنگلی زیبا با آب‌وهوایی دلنشین، بویژه در فصل تابستان قرار دارد که تفرجگاه بسیاری از گردشگران و دوستداران طبیعت محسوب می‌شود. البته نباید از سرمای استخوان‌سوز این ناحیه در زمستان غافل شد.

۳. بازار گرگان

یکی دیگر از جاذبه‌های گردشگری شهر گرگان، بازار آن است که در بین مردم به نعلبندان نیز شهرت دارد. این بازار در بخش قدیمی گرگان قرار گرفته و می‌توان آن را یکی از زیباترین بازارهای شمال ایران معرفی کرد. محصولات عرضه‌شده در این مکان، از شهرت قابل توجهی برخوردار بوده و گردشگران بسیاری، برای خرید و بازدید در آن حضور می‌یابند.

بازار گرگان

بازار گرگان

۴. دیوار دفاعی گرگان

دیوار گرگان که به قزل ائلان، سد اسکندر، سد انوشیروان، سد پیروز و مار سرخ ساسانی نیز شهرت دارد، اثری بازمانده از حکومت ساسانیان و به قدمت ۱۷۰۰ سال است که از ناحیه‌ی گمیشان تا کوه‌های گلیداغ ساخته شده است. در واقع می‌توان این اثر تاریخی را یکی از طویل‌ترین بناهای معماری ایران کهن معرفی کرد که متاسفانه امروزه بخش اعظمی از آن تخریب شده و از بین رفته است.

۵. مسجد جامع گرگان

در کنار خیل عظیمی از جاذبه‌های گردشگری شهر گرگان، بنایی تاریخی به قدمت حکومت سلجوقیان به چشم می‌خورد که از آن به مسجد جامع گرگان یاد می‌شود. این عمارت کهن از مناره‌های کروی شکل برخوردار بوده که کتیبه‌ای به خط کوفی بر آن، تعبیه شده است. متاسفانه امروزه تنها مناره‌ی بنای نخستین مسجد برجای‌مانده است.

۶. مدرسه عمادیه گرگان

در بافت قدیم شهر گرگان، عمارتی با قدمتی بیش از ۵۰۰ سال وجود دارد که از وسعتی بالغ بر ۱۵۵۰ متر برخوردار بوده و بخش‌هایی همانند آب‌انبار، حمام، مسجد گلشن، تکایا، گورستان، چندین باب مغازه و … در آن ساخته شده است. هرچند اطلاعات دقیقی در مورد قدمت آن در دسترس نیست، ولی با توجه به بنای اولیه، کارشناسان بر این عقیده‌اند که این ساختمان در اواخر دوران تیموریان و اوایل دوران حکومت صفویان احداث شده است.

۷کاخ موزه گرگان

عمارتی متعلق به دوران حکومت پهلوی اول و یکی از کاخ‌های خانواده‌ی پهلوی است که در شهر گرگان قرار دارد. این بنای تاریخی به همت مسولان گرگان مورد ترمیم و بازسازی قرار گرفته و به موزه‌ی گرگان تغییر کاربری داده است. این کاخ موزه، لقب نخستین کاخ موزه‌ی شمال کشور و چهارمین موزه‌ی اختصاصی باستان‌شناسی در ایران را به خود اختصاص داده است.

کاخ گلستان

کاخ گلستان

۸. کاروانسرای قزلق گرگان

کاروانسرایی ساخته شده از سنگ و ملات گچ، در ناحیه‌ی کوهستانی شهر گرگان به چشم می‌خورد که به کاروانسرای قزلق شهرت یافته است. قدمت این مکان به دوران پس از اسلام بازمی‌گردد که از معماری جالب و قابل توجهی برخوردار است. همین امر سبب شهرت این کاروانسرا شده که به یکی از جاذبه‌های گردشگری این شهر تبدیل شده است.

۹. پارک جنگلی آلنگدره (النگدره)

در دامنه‌ی جنگل‌های شمالی و در جاده‌ی ناهارخوران گرگان، پارکی زیبا با چشم‌اندازی منحصر‌به‌فرد قرار گرفته است که به پارک جنگلی آلنگدره شهرت دارد. این پارک همانند بسیاری از فضاهای طبیعی و گردشگری گرگان از آب‌وهوایی مطلوب، دلنشین و مطبوع برخوردار است که به عنوان یکی از جاذبه‌های گردشگری و تفرجگاه‌های نمونه‌ی شهر گرگان با حدود ۱۸۵ هکتار وسعت و هشت چشمه‌ی طبیعی محسوب می‌شود.

۱۰. روستای زیارت

در ۱۰ کیلومتری ناهارخوران روستایی دیدنی با آبشارهایی زیبا، چشمه‌ی آب‌ گرم، امامزاده و آب‌وهوایی مطبوع و دلنشین قرار گرفته است که به روستای زیارت شهره است. معماری صورت گرفته در خانه‌های این روستا و نیز پیشینه‌ی آن از جمله دلایل اهمیت این منطقه از گرگان در صنعت گردشگری بوده و آن را به یکی از مکان‌های مورد توجه گردشگران تبدیل کرده است.

(۷۴۶)


746
بازدیدها