آبشار «ریوو خطبه» در دل جنگل های زیبا سرا در شهر تالش | فیلم

روستای بنون ( بینون) از سلسله روستاهای مشایخ خطبه سراست که در فاصله ۱۳ کیلومتری از بازار خطبه سرا و در دل جنگلهای سرسبز تالش و در کنار رودخانه مشایخ قرار گرفته روستائی کوهستانی با ۵۱ خانوار با مردمانی سخت کوش ومهمان نواز که اکثراً به کارهای کشاورزی و دامداری مشغولند .

اما در دل جنگلهای این روستا آبشاری ناشناخته و  بسیار زیبا نهفته است که از دید گردشگران پنهان مانده و شاید برای اکثر مردمان شهر های همجوار نیز ناشناخته باشد .

  آبشار ریوو با ارتفاع حدود ۳۰ متر از بالای یک دیواره سنگی بطور عمود سرازیر شده و منظره ای جالب و روح نواز در کنار درختان سر به فلک کشیده ایجاد نموده است که روح و جان بینندگان را می نوازد و با توجه به ناشناخته بودن این آبشار و بازدیدگنندگان کم آن ، منطقه بکر و دست نخورده و سالم و تمیز بوده و از طراوت  و سکوت و آرامش عجیبی بر خوردار است .

این آبشار در منتهی الیه روستای بنون قرار داشته که از یک چشمه طبیعی نشات گرفته و در تمام فصول سال دارای آب بوده ولی در فصول بهار و پائیز پر آب می باشد .

برای رسیدن به آبشار حدود ۲۰ دقیقه پیاده روی نیمه سبک در دل جنگل لازم است که توصیه میکنم حتما از راهنمایان محلی جهت رسیدن به آبشار استفاده نمائید  که در این سفر آقای رحیم ندائی که شروع راه آبشار از کنار منزل و از وسط باغاتشات می باشد راهنمائی ما را برعهده گرفته و با ترمیم راه و پله هائیکه در بارندگی اخیر آسیب دیده بود مسیر رسیدن به آبشار را هموار و آسان نمود که جا دارد از ایشان و قدر دانی نمائیم.

در این روستا علاوه بر آبشار یک چشمه آب معدنی پرآبی بنام چایه هونی ( چشمه ایکه به رودخانه می ریزد) وجود دارد که به گفته اهالی روستا علاوه بر اینکه آب خنک و گوارئی برای نوشیدن بوده برای امراض جلدی و خارش پوست نیز مفید و موثر می باشد که بدین منظور یک حوضچه کوچکی درست کرده بودند که با روشن کردن آتش و داغ کردن سنگ و انداختن آنها داخل حوضچه آب حوض گرم شده و استحمام می کردند که یک پیاده روی ۲۰ دقیقه ای سبک در مسیر رودخانه شما راه به این چشمه رهنمون میسازد .

(۲۷۹۴)