آبشار کمردوغ آبشاری بسیار زیبا در دل کوه های استان کهگیلویه وبویر احمد | فیلم

هر چند مناطقی از سرزمین چهارفصل کهگیلویه و بویراحمد این روزها با بارش برف چهره کاملا زمستانی به خود گرفته‌اند اما شهرستان‌های گرمسیری این استان حال و هوای بهار در زمستان دارند.

شهرستان کهگیلویه فصلی از تاریخ ایران و دیار سردار ملی و اسطوره ایران آریوبرزن، بلادشاپور و گنجه‌ای از معماری اسلامی دوران صفویه است. مکان‌های تاریخی در جای‌جای این شهرستان آیینه تمام‌نمای فرهنگ و تمدن این سرزمین و میراث فرهنگی است که از گذشتگان به ارث رسیده است.

در کنار آثار تاریخی، جاذبه‌های طبیعی جلوه‌‌ای از زیبایی‌های خلقت الهی را به نمایش می‌گذارد که آبشار کمردوغ نمونه‌ای از این آثار خارق العاده و شگفت‌انگیز است.

آبشار کمردوغ در پیچ و خم کوه‌های ترک خورده و تنگه‌ای در ۲۰ کیلومتری قلعه‌رئیسی با ۱۰۰ متر ارتفاع و بیش از ۶۰ متر عرض یادآوری عظمت و جلال خداوندی و یکی از چشم‌اندازهایی است که دوستداران طبیعت را به خود فرا می‌خواند.

موسیقی دلنواز آبشار روح و روان را طراوت می‌بخشد و هوای دل‌انگیز همراه با نسیم ملایم در دل کوه، روح انسان را مات و متحیر می‌کند.

طاق‌های سنگی اطراف آبشار آشیانه پرنده‌ها است. منحرف شدن مسیر آب به وسیله وزش باد باعث پودر پاشیدن آب تا رسیدن به زمین می‌شود و می‌گویند وجه تسمیه «کمر دوغ » به شباهت قطرات پودر شده‌ای است که به علت نمکی بودن آب چشمه تأمین‌کننده و شباهت رنگ آن به دوغ است.

پایین دست آبشار صخره‌های صیقلی و نهرهای سبزرنگ حاصل از تجمیع قطرات فرود آمده از دل کوه صحنه جذاب و دیدنی خلق کرده هنرنمایی خود را به رخ بیننده می‌کشد و نگاه را تا مبدأ این شگرفی زوم می‌کند.

مسیر زیبای دهدشت تا رسیدن به کمردوغ تقریبا ۷۵ کیلومتر است که در این مسیر از رود مارون، قلعه دختر و بخش قلعه رئیسی گذر خواهید کرد. مسیر کوهستانی است و حوصله می طلبد و بهتر آنکه غرق زیبایی طبیعت نوروزی کهگیلویه شده و لذت را دوچندان کرد.

(۱۲۶۰)