آبشار شاهاندشت بلندترین آبشار مازندران | فیلم

آبشار شاهان دشت بلندترین آبشار استان مازندران و یکی از آثار ملی کشور در فهرست آثار ملی ایران است.

آبشار شاهاندشت در در روستای شاهاندشت واقع در کیلومتر ۹۶ جاده هراز (در ۶۵ کیلومتری شهر آمل) بخش امیری قرار دارد و از سمت جاده نسبت به آن دید وجود دارد. این آبشار پرآب، دائمی و عظیم، در جانب جنوبی جاده و رودخانه هراز باشکوهی وصف‌ناپذیر خودنمائی می‌کند. که از کنار قلعه ملک بهمن بر روی یک‌کوه هرمی شکل مشرف به روستای شاهان‌دشت به پایین می‌ریزد.

در ارتفاعات مشرف به روستای شاهاندشت آبشار اصلی شاهان‌دشت با ارتفاع ۵۱ متر بزرگترین آبشار استان مازندران به شمار می‌رود.

آبشار شاهاندشت از ۸ آبشار تشکیل شده است آبشار اول به طول تقریبی ۱۵ متر می باشد و کارگاه آن در سمت چپ بر روی دیواره قرار دارد آبشار دوم به طول تقریبی ۳۰ متر به مکانی زیبا ختم می شود که درب پشتی قلعه به وضوح از این مکان دیده می شود و سنگیلاخ شده در بالای سرتان هیجان فرود را دو چندان می کند آبشار ۳ و ۴ و ۵  از سه پله پشت سر هم تشکیل شده است که کارگاه آن در سمت راست دیواره قرار دارد و با یک طول کامل می توان آن را فرود رفت پله ها به ترتیب ۱۲-۱۸-۱۰ متر طول دارند و در مجموع آبشار سوم و چهارم و پنجم  حدود ۴۰ متر طول دارد.

آبشار ۲۵ متری ششم از زیباترین آبشارهای این مسیر می باشد و کارگاه آن در سمت راست دیواره مسیر قرار گرفته بعد از عبور از این آبشار به آبشار هفتم که طولش حدود ۲۰ متر می باشد می رسیم کارگاه آبشار هفتم و هشتم یکی می باشد و در سمت راست دیواره قرار دارد.

طول آبشار آخر (هشتم) ۳۵ متر می باشد در مجموع ۵۵ متر فرود از بالای آبشار هفتم صورت می گیرد. زیبایی  مناظر اطراف بی نظیر است و دماوند باشکوه به وضوح دیده می شود.

در بالای آبشار شاهاندشت قلعه ملک بهمن که به قلعه ملکه قلاع یا ملک بهمن مشهور است، واقع شده و از عظیمترین قلاع کوهستانی البرز ایران است که از سنگ و ساروج ساخته شده است.

دیگر جاذبه های منطقه :

غار الیاس تنگه و غار کبوتر کلی و دشت شونا و تخته سنگی و خانه‌های تاریخی و گلی و همچنین امامزاده الیاس و چشمه خوزک و تکیه شاهاندشت از مهمترین جاذبه‌های دیدنی و گردشگری این روستا می‌باشد.

در طی سال‌های قبل هم کتیبه‌های سنگی بسیاری با خط کوفی در این روستا پدیدار شد. این روستا گوشه‌ای از قدمت چندین هزار ساله آماردها و آمل است.

در فاصله تقریباً دو کیلومتری از قلعه در درون دره بالای قلعه، با دو ساعت پیاده‌روی و کوهپیمایی به امامزاده‌ الیاس میرسی که در دشتی کنار رودخانه آرمیده است، که همچون بسیاری از امامزاده‌های این منطقه، به مدد اهالی میهمان‌نواز محل، همه امکانات لازم برای پذیرایی شامل پتو و ظرف و نفت و هیزم و… مهیاست.

 

 

 

(۶۷۸)