دره راگه؛ بهشتی در دل کویر استان کرمان | فیلم

دره راگه در نزدیکی شهر رفسنجان، با طول بیست کیلومتر و ارتفاع هفتاد متری، ازجمله مکان‌های دیدنی است که شاید کمتر شناخته‌شده باشد. جاری بودن رودخانه گیو‌دری در عمق این دره، زیبایی دوچندانی به منطقه داده است. این دره احتمالاً به دلیل فرسایش‌های آبرفتی شکل‌گرفته و به دلیل فرسایش بادی، اشکال بعضی از قسمت‌های دره در حال تغیر است.

مخروط‌های نوک‌تیز و کله‌قندی، ستون‌ها و ستونک‌های فرسایشی، آرک‌ها و تیغه‌ها و دیواره‌های نواری که ارتفاع آن‌ها در برخی نقاط به ۱۰۰ متر نیز می‌رسد، ازجمله بخش‌های خاص این منطقه است. عمر دره راگه مربوط به دوران چهارم زمین‌شناسی است و سن آن حدود بیست هزار سال تخمین زده می‌شود.

دره راگه از شکل منحصربه‌فردی برخوردار است. اگرچه یکی دو دره شبیه به آن در دیگر نقاط کشور وجود دارد، اما برخی از مزایا همچون دسترسی مناسب، آب‌وهوای خوب، امنیت و نزدیکی به زیرساخت‌های مناسب منطقه آن را از نقاط مشابه آن متمایز ساخته است.

بعضی از شکاف‌ها و سوراخ‌های بزرگ و کوچک در دره راگه، رد پای حضور انسان درگذشته‌های دور را برای ما مشخص می‌کند.

پروژه ساخت اکو کمپ دره راگه زیر نظر سازمان میراث فرهنگی استان کرمان از اقدامات خوب برای گردشگری استان کرمان است. این اکو کمپ می‌تواند زیرساخت مناسبی برای گردشگران حرفه‌ای رصد، دره نوردان و… پدید آورد.

در حال حاضر سه ژئوپارک در کشور وجود دارند که شامل ژئوپارک جهانی قشم، ژئوپارک ارس و ژئوپارک راگه است. سفر به راگه باید با راهنمایان بلد راه و در فصل مناسب انجام شود.

این دره می‌تواند بخشی از مسیر گردشگری باشد که دو جاذبه اکو توریستی استان (روستای میمند و کلوت‌های شهداد) را به یکدیگر وصل می‌نماید.

(۲۸۷)