آبشار آب سفید؛ عروس زیبای آبشارهای ایران | فیلم


N

آبشار آب سفید یکی از آبشارهای شهرستان الیگودرز استان لرستان است. آبشار آب سفید معروف به عروس زیبای آبشارهای ایران می‌باشد این آبشار در جنوب شرقی این استان و در دامنه کوه های زاگرس و در کنار کوه بلند قالی کوه در بخش بشارت زلقی از شهرستان الیگودرز قرار گرفته‌ است و دسترسی به آن با جاده از شهر الیگودرز امکان پذیر است.

آب آبشار آب سفید – الیگودرز از دل تونلی در دل یک کوه سنگی بیرون می‌ آید. ارتفاع آبشار ۷۰ متر و عرض تاج آن در فصل پر آبی حدود ۸ متر می‌ باشد.این آبشار به رود رودبار لرستان می‌پیوندد و سرانجام به دز می‌ریزد. می‌توان گفت به علت اینکه آب آن به صورت مخلوط با هوا بر اثر برخورد با سنگ‌ها به شکل حباب سفید در می‌آید به آب سفید معروف شده است. خود آبشار در دره‌های تاریک که در اثر فعالیت‌های زمین شناختی و فرسایش توسط آب در چند هزار سال بوجود آمده قرار دارد.

جاده آبشار آب سفید الیگودرز بسیار دیدنی است، به گونه‌ای که ‌هر رهگذر را مسحور جلوه‌های زیبا و بی بدیل خود می‌کند. در طول راه، چندین رودخانه پر آب با کناره‌های بسیار زیبا و دیدنی و روستاهای کوچک و بزرگی به چشم می‏‌خورد که مناظر زیبا و بسیار بدیعی را به همراه چشم‏‌اندازهای طبیعی، کوهستانی و جنگلی به وجود آورده است. آبشار آب سفید در زیبایی با هیچ پدیده‌ای قابل مقایسه نیست و مشابهی ندارد.

این عروس زیبا ‌تنها می‌تواند به خودش شبیه باشد. باید آنجا باشید و ببینید که طبیعت در ‌میلیون‌ها سال چه چشم‌انداز‌های طبیعی بدیع و دلنوازی پدید آورده ‌که هزاران نقاش از تصویر یکی از آن در‌می‌مانند و انگشت حیرت به دهان می‌گیرند. چشم از دیدن این همه زیبایی سیر که نمی‌شود، هیچ؛ دیگر دوست ندارد چیز دیگری را ببیند.

همه ساله و در فصول ‌گوناگون سال به ویژه بهار و تابستان، این جلوه زیبای طبیعت و عروس آبشارهای ایران، میزبان گردشگران و کوهنوردان بسیاری است که از دورترین نقاط جهان و گوشه و کنار کشورمان به این منطقه سفر می کنند؛ منطقه ای که آبشار آب سفید در آن واقع شده، منطقه‌ای ییلاقی با کوه‌های سر به فلک کشیده و پوشیده از درختان بلوط و گردوست که حتی در تابستان نیز برای گذران شب بناچار باید در چادر بیتوته کرد و در خلوت صبح می‌توان مقابل این عروس سفیدپوش از ترنم زیبای خروش آب برای آرامش اعصاب و جان خسته بهره برد.

آبشارآب سفید بعد از گذر از روستاهای کاکلستان و قلیان قراردارد. که با داشتن مسیری هموار و مناسب، می تواند مکانی برای استراحت و لذت گردشگران از زیبایی های طبیعی و خدادادی این دیار باشد. مسیر الیگودرز تا آبشار اتومبیل رو می باشد.

علت وجه تسمیه نام آب سفید برای این آبشار، وجود آبی است که به دلیل مخلوط شدن با هوا و برخورد با سنگها به شکل حباب سفید درمی‌آید و به همین علت به آبشار آب سفید معروف شده است. آب آن نیز یکی از بهترین و سالمترین آبهای معدنی به شمار می رود.

فصل بهار بهترین زمان برای بازدید از آبشارهای لرستان به خصوص آبشار آب سفید است.

در امتداد مسیر دسترسی به این آبشار، زیارتگاه “مومد حسن” قرار دارد که در میان ساکنین مناطق بختیاری نشین از جایگاه بالا و قابل احترامی برخوردار است.

آبشار آب سفید | تگ

آبشار آب سفید | تگ

آبشار آب سفید | تگ

آبشار آب سفید | تگ

 

(۸۶۶)