جاذبه های گردشگری شهر شیراز | فیلم

شهر شیراز، مرکز استان فارس به طول ۴۰ کیلومتر و عرضی متفاوت بین ۱۵ تا ۳۰ کیلومتر با مساحت ۱۲۶۸ کیلومتر مربع به شکل مستطیل در جنوب غربی ایران قرار دارد. مختصات جغرافیایی شیراز عبارتست از ۳۳ درجه و دقیقه طول شرقی و ۳۶ درجه و ۲۹ دقیقه عرض شمالی. ارتفاع از سطح دریا بیش از ۱۵۰۰ متر می باشد  و در منطقهٔ کوهستانی زاگرس واقع شده است. جمعیت شیراز در سال ۱۳۹۰ خورشیدی بالغ بر ۱،۴۶۰،۶۶۵ نفر بوده که این رقم با احتساب جمعیت ساکن در حومهٔ شهر به ۱٬۷۰۰٬۶۸۷ نفر می‌ رسد. اطراف شیراز را رشته کوههای نسبتاً مرتفعی به شکل حصاری استوار ، احاطه کرده اند که از لحاظ سوق الجیشی و حفظ شهر اهمیت ویژه ای دارند. این شهر از سمت غرب به کوه کوه دراک، از سمت شمال به کوه‌های بمو، سبزپوشان، چهل‌مقام و باباکوهی (از رشته کوه‌های زاگرس) محدود شده‌ است.

شیراز پس از تبریز (در سال ۱۲۸۷) و تهران (در سال ۱۲۸۹) سومین شهر ایران است که در سال ۱۲۹۶ خورشیدی، نهاد شهرداری در آن تأسیس گردید.

کهن ترین اثر نوشتاری که نشان می دهد شیراز در چه زمانی بنا شده است ، مربوط به الواح گلی تخت جمشید می باشد که واژه آن را «شی رازی ایش» ذکر کرده است. شیراز در طی چند دهه اخیر توسعه و گسترش قابل توجهی یافته و به یکی از شهر های مهم و زیبای ایران تبدیل شده است

همچنین شیراز در ادوار گذشته طی چندین دوره پایتخت ایران بوده است. شیراز از دوران باستان تاکنون پیوسته وارث فرهنگ و تمدن ایران و زادگاه بسیاری از بزرگان دین ، دانش ، هنر ، حکمت و عرفان بوده که در دامان خود پرورده است ؛ که آثار جاویدان آنها میراث علمی و ادبی ایران را زنده و جاوید نگه داشته است.

در افسانه ها آمده است که شیراز فرزند تهمورس (از پادشاهان سلسله پیشدادیان) شهر شیراز را تأسیس کرد و نام خود را بدان بخشید. به روایتی دیگر، نام این دیار، “شهرراز” بوده که به اختصار شهر از و شیراز خوانده شده است.

شیراز

شیراز | تگ

شیراز

شیراز | تگ

شیراز

شیراز | تگ

 

(۸۲۲)