ربات‌های انسان نما؛ تحولی عظیم در سبک زندگی + فیلم

ربات‌های انسان نما؛ تحولی عظیم در سبک زندگی

سوفیا یک روبات انسان نمای زن است که توسط شرکت Hanson Robotics طراحی شده است. نمونه اولیه این روبات هفته گذشته برای اولین بار در SXSW به معرض نمایش گذاشته شد و موفق شد توجه بسیاری از شرکت کنندگان را به خود جلب کند.اگر فیلم سینمایی Ex Machina را دیده باشید، در نگاه اول متوجه شباهت این روبات به شخصیت ایوا در این فیلم می شوید. این روبات نیز مشابه ایوا در قسمت سر دارای یک طراحی شیشه‌ای است که شما می‌توانید تجهیزات به کار رفته در آن را به خوبی ببینید.

این روبات می‌تواند به خوبی با انسان مکالمه داشته باشد، البته برقراری این مکالمه در مرحله اول مبتنی بر اتصال به اینترنت از طریق وای فای و یک لپ تاپ است تا خروجی صوتی سوفیا را تامین کند. سوفیا می‌تواند به شما بگوید که مخترعش چه کسی بوده و چند سال دارد (شش ماه)، البته این ها پرسش‌هایی است که جواب‌هایشان در مغز سوفیا برنامه ریزی شده است.

اگر سوالی بپرسید که سوفیا قادر به جواب دادنش نباشد به راحتی می‌گوید که نمی‌دانم یا سوال شما را دوباره تکرار می‌کند. انسانی‌ترین ویژگی سوفیا، صورت این روبات است. شرکت Hanson Robotics برای ساخت این روبات از لاستیک خاصی مشابه پوست انسان استفاده کرده است و به این ترتیب سوفیا می تواند ۶۰ نوع حالت مختلف در چهره خود نشان دهد. چشم‌های این روبات به چندین دوربین مجهز شده است تا بتواند حالات و حرکات چهره را ردیابی کند و به این ترتیب سوفیا می‌تواند واکنش‌های مناسبی را در یک مکالمه داشته باشد.

ربات‌های انسان نما

ربات‌های انسان نما(Humanoid robot) به ربات‌هایی گفته می‌شود که از لحاظ خصوصیت‌های ظاهری بسیار به انسان‌ها شبیه هستند. اینگونه ربات‌ها در محیط‌های انسانی و با ابزار ساخته شده توسط انسان، می‌توانند تعامل داشته باشند، برای مثال جسمی را بردارند و یا در محیط ِ کار، راه بروند.

در حالت کلی، ربات‌های انسان نما از نظر ظاهری شبیه انسان و دارای سر و دو پا و دو دست هستند، در برخی از موارد هم اینگونه ربات‌ها علاوه بر موارد فوق دارای صورت، چشم و لب هم می‌باشند.

ربات انسان نمای ایرانی

سومین نسل از ربات انسان نما ملی ایران، سورنا، آبان ماه ۱۳۹۴ در دانشکده فنی دانشگاه تهران رونمایی شد. سورنا در مرکز سیستم ها و فناوری های پیشرفته (CAST) واقع در دانشکده مکانیک دانشگاه تهران، توسط متخصصین این حوزه ساخته شده است.

(۱۵۷)