رونمایی از طرح حمل و نقل بین سیاره ای اسپیس اکس + فیلم

رونمایی از طرح حمل و نقل بین سیاره ای اسپیس اکس

مجموعه فوق از یک راکت جدید با نام BFR و یک فضاپیمای بین سیاره ای با نام اختصاری BFS تشکیل شده. ترکیب راکت و فضاپیما بسیار بلندتر از فالکون ۹ است. «ماسک» در توئیتی پیش از آغاز مراسم اعلام کرد ارتفاع این مجموعه به ۱۲۲ متر می رسد، که تقریباً دو برابر فالکون ۹ خواهد بود.BFR به هنگام بلند شدن از زمین، ۲۸۷۳۰۰۰۰ پاوند نیروی رانش تولید می کند. به گفته «ماسک» نیروی تولیدی هرکدام از موتورهای رپتور مورد استفاده در BFR برابر با ۵۰۰ هزار پاوند است، بنابراین در مجموعه فوق از ۵۰ الی ۶۰ موتور رپتور استفاده خواهد شد.

برای مقایسه، لازم است بدانید کل نیروی رانش فالکون ۹ برابر با ۱٫۷ میلیون پاوند بوده و برای بلند شدن از سطح زمین از ۹ موتور مرلین بهره می گیرد.

در این ویدیو می بینیم پس از رسیدن به فضا، اسپیس اکس قصد دارد فضاپیما را در مدار زمین مستقر کرده و دوباره BFR را به سطح زمین بازگرداند. پس از فرود این راکت روی سکوی پرتاب، مخزن سوخت روی آن سوار می گردد.این مخزن سوخت مجدداً به وسیله BFR به فضا پرتاب می شود تا سوختگیری BFS را انجام داده و آن را عازم مأموریت به سمت مریخ نماید. این تانکر سوخت احتمالاً دوباره به سطح زمین باز خواهد گشت.BFS بخش اصلی این ویدیو را تشکیل می دهد. همان طور که می بینیم، این فضاپیما به پنل های خورشیدی مجهز است که پس از آغاز سفر، باز شده و می توانند ۲۰۰ کیلووات نیرو تولید نمایند.گفتنی است BFS با سرعتی نزدیک به ۱۰۰ هزار کیلومتر بر ساعت وارد جو کره مریخ خواهد شد. با وارد شدن به این محدوده، دمای بدنه خارجی فضاپیما به بیش از ۱۷۰۰ درجه سانتیگراد می رسد.نهایتاً با استفاده از «رانش معکوس مافوق صوت» یا روشن شدن تعداد زیادی راکت در یک لحظه، فضاپیمای عظیم روی سطح کره مریخ فرود خواهد آمد.

(۵۳)