کنترل مغز حشرات به دست انسان | فیلم

طی چند سال گذشته، حجم گسترده‌ای از حیوانات سایبورگ خلق شده‌اند. دانشمندان طی مدت زمان اخیر سوسک، ملخ و حتی لاکپشتی را معرفی کرده‌اند که همراه با تجهیزات الکترونیکی بوده است.
در ابتدای سال جاری میلادی، محققان آزمایشگاه چارلز استارک دراپر و موسسه پزشکی هاورد هیوز برنامه خود برای مجهز کردن چند سنجاقک‌ با کوله‌ پشتی‌های الکترونیکی بسیار کوچک را اعلام کردند. به وسیله این کوله پشتی محققان می‌توانند این حشرات را از راه دور کنترل کنند. در ویدیویی که اخیرا منتشر شده، سنجاقک سایبورگ آن‌ها برای نخستین بار پرواز آزمایشی خود را انجام داده است.

دانشمندان تصمیم گرفتند به جای تلاش برای طراحی ربات و سنسورها از پایه، از قدرت طبیعت و حیوانات آن بهره بگیرند. به این ترتیب شاهد مجهز شدن حشرات مختلف به سیستم‌های الکترونیکی هستیم که بهترین و جدیدترین نمونه آن‌ها این سنجاقک سایبورگ است.این حیوان سایبورگ، از طریق پالس‌هایی نوری که به قسمت‌هایی از نورون‌های مغز حشره متصل شده‌اند کنترل می‌شود. به این وسیله دانشمندان توانسته‌اند سنجاقک سایبورگ را درست همانند یک پهپاد کاملا مصنوعی و ساخت دست بشر کنترل کنند. به گفته تیم تحقیقاتی، هدف نهایی استفاده از موجودات سایبورگ به عنوان راهنمای گرده‌افشانی، ارائه محموله و یا دید زدن در محدوده‌های جغرافیایی غیر ایمن است. در این ویدیو نحوه اتصال کوله پشتی الکترونیکی مجهز به پنل‌های خورشیدی به نمایش در آمده‌ است.

(۶۱)