استراتولانچ بزرگترین هواپیمای جهان | فیلم

پل آلن از بنیانگذاران شرکت مایکروسافت و شریک بیل گیتس، طی شش سال گذشته مشغول ساخت بزرگترین هواپیمای جهان بوده است که قادر به پرتاب موشک به فضاست.

هفته گذشته یعنی چهارشنبه دهم خرداد برای  اولین بار این هواپیمای غول پیکر ساخت شرکت استراتولانچ سیستم (Stratolaunch Systems) از آشیانه خود در صحرای موهاوی خارج شد و مورد آزمایش قرار گرفت.این هواپیمای غول پیکر که نام شرکت سازنده‌اش را نیز بر روی خود دارد، دارای طول دو سر بال ۳۸۵ فوت (معادل ۱۱۷ متر) است که آن را به بزرگترین هواپیما با چنین طول بالی تبدیل کرده است. این هواپیما با وزنی معادل ۲۲۷ تن، قادر است وزنی بیش از دو برابر وزن خود را حمل کند. استراتولانچ همه این وزن بسیار سنگین‌اش را بر روی ۲۸ چرخ و محموله موشک خود را نیز با بهره‌گیری از ۶ موتور بزرگ ۷۴۷، حمل می‌کند.

چرا این هواپیما تا این اندازه بزرگ است؟

این ابر هواپیما به این دلیل آنقدر بزرگ است که پل آلن قصد داشت از آن به عنوان یک پرتاب کننده موشک هوایی استفاده کند که قادر باشد در هوا اقدام به پرتاب موشک به فضا کند. به جای پرتاب موشک از روی زمین و از روی سکوی پرتاب که نیاز به سوخت فراوان دارد، استرتولانچ موشک را به هوا حمل کرده و سپس آن را به فضا پرتاب می‌کند. اولین مشتری این هواپیمای غول پیکر نیز شرکت خصوصی اوربیتال ای تی کی (Orbital ATK) طی قراردادی در اکتبر امسال خواهان به کارگیری این هواپیما شد. استراتولانچ قرار است به عنوان سکوی پرتاب موشک این شرکت به نام پگاسوس ایکس ال (Pegasus XL) به فضا باشد که پیشتر از آن برای ارسال ماهواره‌های کوچک به فضا استفاده می‌شد.

اولین پرواز بزرگترین هواپیمای جهان تا سال ۲۰۱۹ انجام می‌شود

اما قبل از اینکه استرتولانچ قادر به پرتاب موشک به فضا باشد، بایستی آزمایش‌های فراوانی برای پرواز خود پشت‌سر بگذارد؛ در اولین نمایش این هواپیما در روز دهم خرداد، قصد بر این بود که هواپیما آشیانه خود را ترک کرده و چرخ‌های این ابر هواپیما وزن ۲۲۷ تنی آن را تجربه کنند.

در خبر منتشر شده وب‌سایت شرکت استرتولانچ نیز این‌طور بیان شد که خروج این هواپیمای غول‌پیکر از آشیانه خود برای آزمایش زمینی، آزمایش موتورها، آزمایش حرکت هواپیما بر روی باند و در نهایت اولین پرواز خود، گامی بسیار مهم و حیاتی بود؛ به این ترتیب و در صورت موفقیت همه آزمایش‌ها توسط استرتولانچ، این هواپیمای بسیار بزرگ قادر خواهد بود اولین پرواز خود را تا سال ۲۰۱۹ به انجام برساند

(۸۵۹)