راکت «فالکون هوی اسپیس ایکس» با موفقیت پرتاب شد | فیلم

راکت فالکون هوی اسپیس ایکس که در حال حاضر قدرتمندترین سیستم در نوع خود بر روی کره زمین است، دقایقی پیش موفقیت آمیز به فضا پرتاب شد. سه تقویت کننده قابل استفاده مجدد این موشک خودرو تسلا رودستر شخصی ایلان ماسک، مدیرعامل اسپیس ایکس را به خارج از جو بردند تا مسیر خود به سمت سیاره مریخ را آغاز کند.

ماسک نگرانی زیادی را در مورد انفجار این راکت که ۴ میلیون پوند برای آن‌ها هزینه به جای گذاشته است داشت، اما خوشبختان فالکون هوی از این آزمایش اجرا شده در مجتمع پرتاب ۳۹ پایگاه فضایی کندی سربلند بیرون آمد. ماسک اعتراف کرد که این آزمایش به خاطر ریسک بالایی که داشت کمی احمقانه به نظر می‌رسیده است، زیرا موشکی که ۹۰ میلیون دلار در هر بار پرتاب هزینه برمی‌دارد، می‌تواند صنعت موشک سازی را مختل کند.

در داخل خودرو الکتریکی ایلان ماسک یک مانکن همراه با لباس فضایی قرار دارد که نام آن را “Starman” انتخاب کرده‌اند. این مانکن بر روی صندلی راننده نشسته و توسط دوربین‌هایی که بر روی آن نصب شده، ویدیوهایی ضبط می‌شود. ماسک پیشتر گفته بود که اگر این پروژه موفقیت آمیز انجام شود، این ویدیوها می‌توانند حماسی باشند.

با تمام این تفاسیر سرنوشت خودرو ایلان ماسک تا حداقل شش ساعت آینده مشخص نخواهد شد. قسمت بالایی راکت فالکون هوی اسپیس ایکس که خودروی ماسک را با خود حمل می‌کند در حدود شش ساعت می‌تواند جلوی تابش شدید کمربند وان آلن در اطراف کره زمین دوام بیاورد. اگر این تابش‌ها قسمت استیج بالایی الکترونیکی راکت را از بین نبرند، خودرو ایلان ماسک در سرعت حرکتی برابر با ۲۴٫۶۰۰ مایل بر ساعت در آتش خواهد سوخت و در مسیر بین دو سیاره زمین و مریخ معلق خواهد ماند. اما اگر راکت از این امتحان ۶ ساعته سربلند بیرون آید و در مسیر خود به سمت مدار مریخ قرار بگیرد، اسپیس ایکس نشان داده است که فالکون هوی قادر به ارسال سفینه فضایی به سیاره سرخ خواهد بود.

(۱۴۶)