مداحی قدیمی و زیبای حسین فخری به سبک جنوبی + فیلم

مداحی قدیمی و زیبای حسین فخری به سبک جنوبی

حسین فخری مداح و حماسه خوان خرمشهری با اصالت بهبهانی است که متولد ۱۳۳۸ می‌باشد وی دارای ۳ دختر و ۱ پسر به نام محمد علی می‌باشد. وی فرزند حاج حسن فخری از مداحان قدیمی خرمشهر و برادر محمود فخری می‌باشد و هم اکنون مقیم شاهین شهر اصفهان می‌باشد. او به همراه آهنگران و کویتی‌پور از مداحان فعال دوران جنگ بود، گفته می‌شود که در سالهای اخیر بعلت عوارض شیمیایی که در جبهه متحمل شده بود از ناراحتی حنجره رنج می‌برد و دندانهای وی کاملاً مصنوعی می‌باشد.

ملودی نوحهٔ «ممد نبودی ببینی» از نوحه های محرم و صفر بخشو و از نوحه قدیمی (لیلا بگفتا ای شهه لب تشنه کامان) که قدمتی قریب به صد سال دارد و از قدیمیترین نوحه‌های اصیل بوشهری بشمار می‌رود گرفته شده، پس از آزادسازی خرمشهر با شعر جواد عزیزی و اوّلین بار توسط حسین فخری هم‌رزم محمد جهان آرا بر سر مزارش خوانده شد.

از نوحه‌های معروف وی می‌توان به نوحه بوشهری بنشین تا به تو گویم زینب (۱۳۷۰) با شعری از سید جواد عین الملک از نوحه سرایان بوشهری و نوحه چه دشواراست پیمودن به هجران تو منزلها با شعری از حبیب‌الله معلمی که در سال ۱۳۶۸ به مناسبت درگذشت آیت الله خمینی خوانده شده اشاره نمود. اکثر نوحه‌هایی که در سالهای گذشته اجرا کرده است، توسط شاعران و نوحه سرایانی چون حبیب‌الله معلمی، دکتر غلامعلی رجایی (زائر) و حبیب‌الله چایچیان (حسان) سروده شده‌اند. وی در سالهای اخیر نوحه‌هایی از نوحه‌های قدیمی بوشهری از جمله قتل شاهنشه، باز آهنگ عزا، شیعه زن بر سر، ای رمز شعور دل و… را بازخوانی کرده است.

(۳۰۷۷۹)


30,779
بازدیدها