سوپر مون؛ بزرگترین و درخشان ترین ماه قرن؛ امشب در ایران | فیلم

سوپر مون؛ بزرگترین و درخشان ترین ماه قرن؛ امشب در ایران

برای تماشای بزرگ‌ترین و درخشان‎ترین ماه ۷۰ سال اخیر، همه مردم ایران ساعت ۱۷:۲۲ امروز به آسمان نگاه کنند.

علاقمندان به علم نجوم و بسیاری از افراد کنجکاو دوشنبه شب چشم به آسمان می دوزند تا تصویری کمیاب از ماه را رصد کنند. یک شب در سال، ماه در نزدیک ترین فاصله خود با زمین قرار می گیرد که به این پدیده سوپرمون گفته می شود. ابرماه در سال جاری میلادی، در نزدیکترین فاصله خود با زمین در ۶۸ سال گذشته قرار می گیرد. سوپرمون یا ابرماه می تواند تا ۱۵ درصد روشن تر و ۷ درصد بزرگتر از ماه کامل معمولی باشند. هرچند کارشناسان می گویند با چشمان غیرمسلح این روشنایی بیشتر قابل تشخیص نیست.
از ماه به عنوان بزرگترین جرم آسمانی قابل رویت از سطح زمین نام برده می شود و همواره پدیده ابرماه با خرافات زیادی پیوند خورده است. عده ای عقیده دارند که در شب ماه کامل تعداد زایمانها بیشتر است یا افراد مبتلا به بیماریهای روانی در این شبها حالشان بدتر می شود و یا این که تعداد خودکشی در این شب بیشتر است. اما تحقیقات علمی نشان داده اند که چنین باورهایی ریشه علمی ندارند.

بزرگ‌ترین و درخشان‎ترین ماه کامل طی ۷۰ سال گذشته که به پدیده «اَبَر ماه»(supermoon) معروف است امروز عصر در ایران قابل مشاهده است. بر اساس گزارش رویترز، به‌گفته دانشمندان ماه در اکثر نقاط در شامگاه دوشنبه (۲۴ آبان) از هر زمانی در ۶۸ سال گذشته، بزرگ‎تر به نظر خواهد رسید، اگرچه اسپانیایی‌ها یک شب زودتر به استقبال این اَبَرماه رفتند. زمانی که ماه در حالت بدر و نزدیک‌ترین فاصله به زمین قرار می‌گیرد، بزرگ‌تر و درخشان‌تر به نظر می‌آید. «اَبَر ماه» یا «سوپرمون» معمولاً هر ۱۳ یا ۱۴ ماه یک‌بار رؤیت می‌شود، اما شرایطی که امشب مشاهده خواهد شد، بعد از این در سال ۲۰۳۴ تکرار خواهد شد.

(۱۲۴۰)