تبلت مایکروسافت سرفیس پرو ۴ | فیلم

«مایکروسافت»، این شرکت آمریکایی، تبلت «سرفیس پرو۴» (Surface Pro 4) را رونمایی کرد. به‌طورکلی پرو ۴ نسبت به نسل گذشته‌ی خود باریک‌تر، سبک‌تر و سریع‌تر شده است. در حقیقت این تبلت را هرگز نمی‌توان محصولی انقلابی دانست، بلکه تنها با بهبودهای قابل‌توجهی نسبت به سرفیس پرو ۳ همراه شده است.

روی‌هم‌رفته تبلت سرفیس پرو ۴ را می‌توان دستگاهی کاربردی برای انجام کارهای گرافیکی، هنری و اداری که نیاز به قدرت پردازشی زیادی دارند، دانست.

مایکروسافت سرفیس پرو ۴ از نظر طراحی و کیفیت ساخت بسیار شبیه به نسل گذشته‌ی خود است. این تبلت همچون سرفیس پرو ۳ بدنه‌ای با آلیاژ منیزیوم دارد و تنها در یک رنگ نقره‌ای تولید شده است. شباهت‌های فیزیکی این دو محصول به همین‌جا ختم نمی‌شود. طول و عرض پرو ۴ دقیقا مشابه با پرو ۳ است. درحقیقت باید مایکروسافت را از این بابت ستود؛ چراکه این شرکت توانسته با وجود بزرگ‌ترشدن نمایشگر پرو ۴، طول و عرض آن را مشابه به نسل پیش از خود درآورد. علاوه‌براین باید پرو ۴ را باریک‌ترین سرفیس تولید‌شده‌ی تاکنون دانست. این تبلت تنها ۸٫۴ میلی‌متر ضخامت دارد و از وزن کمتری نسبت به پرو ۳ برخوردار است. از این‌رو حمل‌ونقل این دستگاه راحت‌تر از قبل صورت می‌گیرد.

در زمینه‌ی نمایشگر، پرو ۴ با تغییرات کم ولی تاثیرگذاری نسبت به پرو ۳ همراه شده است. مایکروسافت، نمایشگری ۱۲٫۳اینچی با رزولوشن ۱۸۲۴×۲۷۳۶ پیکسل برای این محصول انتخاب کرده که می‌تواند تصاویر باکیفیتی را نمایش دهد؛ بنابراین می‌توان گفت که نمایشگر پرو ۴ نسبت به پرو ۳ بزرگ‌تر و باکیفیت‌تر شده است. همچنین نمایشگر این تبلت با لایه‌ی محافظ و باریک گوریلاگلس ۴ پوشانده شده که می‌تواند محافظت خوبی در برابر خط و خش‌های جزئی داشته باشد.

همان‌طورکه می‌دانید، قدرتمندترشدن یک محصول نسبت به نسل گذشته‌ی خود، جزو جدایی‌ناپذیر ویژگی‌های آن به شمار می‌رود. سرفیس پرو ۴ هم از این قاعده مستثنی نیست و ۳۰درصد سریع‌تر از نسل گذشته‌ی خود است. این تبلت با پردازنده‌های Core-i7 و حافظه‌ی رم ۱۶ گیگابایتی معرفی شده است. ازاین‌رو می‌توان پرو ۴ را قدرتمندترین تبلت ویندوزی بازار دانست؛ همچنین مایکروسافت برای نخستین بار از حافظه‌ی داخلی یک ترابایتی در تبلت‌های سرفیس خود استفاده کرده است. بدون شک، باید سرفیس پرو ۴ را برترین تبلت ویندوزی هیبریدی جهان دانست. تبلتی که می‌تواند با قدرت پردازشی فوق‌العاده‌اش، از پس نیاز هر کاربری برآید؛ اما اکنون سرفیس‌ها رقبای جدی‌ پیدا کرده‌اند. اپل و گوگل برای نخستین بار، پا به گود تبلت‌های هیبریدی گذاشته‌اند. این دو شرکت با تبلت‌های آیپد پرو و پیکسل C خود می‌خواهند ثابت کنند که دیگر تبلت‌های هیبریدی تنها به سرفیس‌ها ختم نمی‌شوند؛ اما فراموش نکنید که مایکروسافت، محصول خود را به‌قدری مسلح کرده که می‌تواند شانه‌به‌شانه‌ی لپ‌تاپ‌ها حرکت کند.

 

(۱۱۸)