گوشی هواوی «میت ۱۰ پرو» قادر به کنترل خودروی پورشه است | فیلم

هنگام آزمایش گوشی های موبایل، ما معمولا به بنچمارک‌هایی که سرعت دستگاه و عملکرد آن در اجرای بازی‌ها را نشان می‌دهند، توجه می‌کنیم. ولی این تست‌ها با حضور هوش مصنوعی در تلفن های می‌توانند تغییر کنند. شکی نیست که کایرین ۹۷۰ که قدرت‌بخش گوشی هواوی میت ۱۰ پرو بود، نخستین تراشه مبتنی بر هوش مصنوعی جهان است.

در شرایطی که بسیاری از افراد مشغول مقایسه این تراشه با چیپ‌های ساخته‌شده توسط سایر سازندگان بوده و ثابت می‌کنند که آنها عملکرد بهتری نسبت به کایرین ۹۷۰ دارند، هواوی با کار کردن روی پروژه‌های دیگر، تلاش دارد تا راهی برای حل مشکلات مهم‌تر و یا ایجاد نوآوری پیدا کند. ویدیویی که روز گذشته توسط شعبه انگلستان از شرکت هواوی منتشر شد، به خوبی این موضوع را تایید می‌کند.

در لحظه اول شاید تصور کنید که انجام این کار بسیار ساده بوده و گوشی با متصل شدن به سیستم رانندگی خودرو، قادر به کنترل پدال‌های گاز و ترمز خواهد بود. ولی در صورت وجود مانع، گوشی چگونه باید عمل کند؟ فراتر از آن، یک تلفن هوشمند چگونه باید نوع مانع و نیاز به عبور یا عدم عبور از آن را تشخیص دهد؟ پاسخ این سوال در عملکرد واحد پردازش عصبی کایرین ۹۷۰ نهفته است. به لطف NPU، این موبایل پرچمدار قادر به تشخیص حیوانات اهلی و جلوگیری از برخورد ماشین با آنها است.

تراشه کایرین ۹۷۰ از پیشرفته‌ترین فناوری ساخت ۱۰ نانومتری شرکت TSMC با ۵٫۵ میلیارد ترانزیستور استفاده می‌کند. هواوی به منظور قدرت‌بخشیدن به هوش مصنوعی، یک معماری محاسبه ناهمگون با مصرف انرژی بهینه را انتخاب کرده است. در واقع، این یک پلتفرم محاسبه HiAI است ک به صورت اختصاصی با اولین واحد پردازش عصبی داخلی طراحی شده و از آن برای راندن یک خودرو و شناسایی حیوانات در حین رانندگی استفاده می‌شود.

(۱۱۳)