آخرین وضعیت تولید واکسن فخرا | فیلم

مدیر پروژه واکسن فخرا: منتظر هستیم مراحل اداری طی شود و هر زمانی که وزارت بهداشت اعلام کند، واکسن فخرا را تحویل آن‌ها می‌دهیم.

آمادگی وزارت دفاع برای تحویل واکسن فخرا به وزارت بهداشت به نقل از روابط عمومی وزارت دفاع، دکتر کریمی در خصوص ورود این واکسن به مرحله سوم کارآزمایی بالینی اظهار داشت: این واکسن از هفته گذشته با کسب مجوز کمیته اخلاق و همچنین مجوز سازمان غذا و دارو، کارآزمایی مرحله سوم را آغاز کرده است و از روز شنبه به طور گسترده این کار انجام خواهد شد.

وی با بیان اینکه مرحله سوم روی ۴۰ هزار نفر انجام خواهد شد، افزود: در مرحله نخست ۱۳۵ داوطلب داشتیم و در مرحله دوم این تعداد به ۵۰۰ نفر افزایش پیدا کرد. در دو مرحله قبلی به دنبال بررسی ایمنی بخشی واکسن بودیم که با موفقیت به انجام رسید و در مرحله سوم به دنبال بررسی اثربخشی آن هستیم.

مسئول پروژه واکسن فخرا گفت: وضعی که واکسن در مرحله‌های اول و دوم داشت نشان داد که این واکسن جزو واکسن‌های کاملاً بی خطر است و عارضه‌ای جدی در آن مشاهده نشد و نتایج آن بعد از آنالیز به سازمان غذا و دارو ارسال شد و بعد از هر مرحله مجوز ورود به فاز بعد را گرفتیم که نشان می‌دهد این واکسن یکی از بی خطرترین واکسن‌ها بوده است.

دکتر کریمی با بیان اینکه واکسن فخرا ایمنی زایی مناسب را در افرادی که مورد آزمایش قرار گرفتند، ایجاد می‌کند، گفت: واکسن فخرا توانست به میزان کافی آنتی‌بادی‌هایی را در بدن افراد ایجاد کند که این آنتی بادی‌ها می‌تواند ویروس کرونا را خنثی کند. خوشبختانه نتایج در مراحل اول و دوم بسیار خوب بود و اکثر داوطلبان ما توانستند آنتی‌بادی ایجاد کنند که این آنتی بادی می‌تواند ویروس را خنثی کند.

وی پلتفرم واکسن فخرا را بر اساس ویروس کشته شده اعلام کرد و افزود: ما این ویروس را به تولید انبوه و بعد از آن غیر فعال و آن را فرموله کردیم و بعد از خالص سازی، در افراد داوطلب دریافت واکسن استفاده می‌شود.

دکتر کریمی در خصوص صدور مجوز اضطراری برای واکسن فخرا، تصریح کرد: در دولت گذشته وزیر بهداشت آقای نمکی اعلام کرده بود که واکسن‌های تولید داخل بعد از طی دو مرحله اول و دوم و وارد شدن به مرحله کارآزمایی بالینی سوم مجوز دریافت اضطراری خواهد گرفت. در دولت جدید نیز آقای دکتر عین الهی هفته پیش اعلام کرد که واکسن‌های داخلی که مراحل ۱ و ۲ را با موفقیت پشت سرگذاشت، بلافاصله مجوز مصرف اضطراری را دریافت خواهد کرد و متعاقب آن با نامه نگاری که با ایشان داشتیم، ایشان دستور لازم را به سازمان غذا و دارو برای مجوز اضطراری داد.

وی درباره زمان پیش بینی شده برای ورود واکسن فخرا به شبکه واکسیناسیون عمومی، گفت: آمادگی لازم را داریم و زیرساخت تولید ما از مرداد ماه شروع شده و تولیدات لازم را انجام داده است و در سردخانه‌ها نگهداری می‌کنیم و منتظر هستیم مراحل اداری طی شود و هر زمانی که وزارت بهداشت اعلام کند، تحویل آن‌ها می‌دهیم.

دکتر کریمی ادامه داد: همزمان کار تولید را شروع کرده ایم و به طور متوسط ماهانه یک میلیون دوز تولید می‌کنیم و امید داریم بتوانیم به سرعت وارد سبد واکسیناسیون عمومی شویم.

وی با بیان اینکه حدود ۵۰۰ هزار دوز واکسن آماده داریم و حدود ۳ میلیون دوز نیز در حال طی کردن مراحل است، افزود: خط تولید را از قبل داشتیم و برای تولید واکسن فخرا تنها آن را بروز رسانی کردیم.

کریمی با بیان اینکه زیرساخت‌های تولید واکسن در وزارت دفاع موجود است و با استفاده از همان زیرساخت‌ها توانستیم به ظرفیت تولید یک میلیون دوز واکسن در ماه برسیم، افزود: برای افزایش هم از روز اول این برنامه را داشتیم و در کنار خط تولید موجود یک خط تولید دیگر را پیش بینی کردیم و مجوز‌های لازم را از سازمان غذا و دارو گرفتیم و کارخانه تولید انبوه را که حدود ۸۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارد، ایجاد کردیم. هفته پیش نیز وزیر محترم دفاع از این زیرساخت بازدید کرد و امیدواریم آبان ماه این کارخانه وارد مدار شود و با وارد شدن این خط تولید، به تولید ۵ میلیون دوز واکسن در ماه می‌رسیم.

کریمی با بیان اینکه مسئولان نیرو‌های مسلح همکاری‌های کامل را برای تولید واکسن فخرا را داشته‌اند، گفت: مسئولان نیرو‌های مسلح با پشتیبانی شبانه روزی کار را پیش بردند و توانستیم به مرحله سوم برسیم. پس از بررسی بالینی واکسن کرونا در فاز سوم حتماً به همه داوطلبان واکسن تزریق خواهیم کرد، و بر اساس تصمیم‌های گرفته شده قرار است که واکسن فخرا با یک واکسن دیگر قیاس شود، بنابراین همه داوطلبانی که در مرحله سوم وارد شوند حتماً واکسن دریافت خواهند کرد.

(۰)