تا دو هفته آینده ده میلیون دوز واکسن کرونا تزریق می‌شود | فیلم

رئیس جمهور گفت: حدود ۱۰ میلیون دوز واکسن طی دو هفته آینده در اختیار خواهیم داشت که ظرف سه هفته تزریق می‌شود.

آقای روحانی در نشست امروز ستاد ملی مقابله با کرونا با اشاره به جهش‌های جدید داخلی و خارجی ویروس کرونا افزود: برای فاصله گیری از ویروس کرونا باید علاوه بر همه استان‌های کشور، کشور‌های همسایه و بقیه جهان نیز شرایط مناسبی داشته باشند.

رییس جمهور گفت: ما همه تلاش مان را برای کنترل مرز‌ها انجام می‌دهیم، گرچه این اقدام سرعت ورود ویروس را به کشور کند می‌کند، اما بالاخره ویروس از جایی وارد می‌شود.

وی افزود: همچنین با وجود ممنوعیت تردد سفر‌های بین استانی، اما بالاخره با یک فاصله زمانی ویروس از استانی به استان دیگر منتقل و شیوع می‌یابد، یعنی همه تلاش‌ها انتشار ویروس را اندکی به تاخیر می‌اندازد، اما در عین حال اصل انتقال و جهش را در سراسر کشور به صورتی شاهدیم.

رییس جمهور گفت: بهترین راه برای حفظ سلامت، روحیه و معیشت مردم فاصله گیری از ویروس است و این به معنای عدم شرکت در اجتماعات، کاهش تردد‌ها و همچنین رعایت پروتکل‌های بهداشتی است.

آقای روحانی افزود: براساس گزارش‌های امروز؛ رعایت پروتکل‌های بهداشتی در سراسر کشور ۴۸ درصد است که بسیار پایین است و توقع ما اجرای پروتکل‌های ۸۵ و ۹۰ درصدی است، لذا با توجه به کاهش مراعات پروتکل‌های بهداشتی، ورود ویروس دلتای هندی در تابستان و همچنین برقراری اجتماعات، دورهمی‌ها و همچنین رعایت نکردن پروتکل‌ها در اماکنی، چون رستوران‌ها مشکلات زیادی برای مردم به وجود می‌آید.

رییس جمهور گفت: راه حل اساسی برای حفاظت از جان مردم فاصله گرفتن از ویروس در چارچوب رعایت پروتکل‌های بهداشتی است؛ این دستور اول و مهم است، اما موضوع دوم واکسیناسیون است.

آقای روحانی افزایش واردات واکسن و تزریق آن را عاملی مهم در کاهش همه گیری کرونا دانست و افزود: تاکنون بیش از ۷ میلیون دوز واکسن تزریق شده و ۲ میلیون دوز دیگر نیز توزیع و به تدریج تزریق خواهد شد به علاوه آن که در طی این هفته ۶ الی ۷ میلیون دوز دیگر وارد کشور می‌شود در عین حال در مردادماه نیز بیش از یک میلیون دوز واکسن داخلی قابل استفاده خواهد بود.

رییس جمهور گفت: در مجموع طی دو هفته آینده حدود ۱۰ میلیون دوز واکسن در اختیار داریم که می‌توان ظرف سه هفته تزریق کرد و انشاء‌الله وعده ما به مردم مبنی بر این که تا پایان کار این دولت افراد ۶۵ سال به بالا و همچنین افراد دارای بیماری زمینه‌ای واکسینه خواهند شد، محقق می‌شود.

آقای روحانی افزود: در برخی استان‌ها افراد ۶۰ و حتی ۵۰ سال به بالا در حال واکسیناسیون هستند و در عین حال در برخی نقاط مرزی و جزایر نیز افراد ۱۸ سال به بالا در حال استفاده از واکسن هستند.

وی ضمن ابراز امیدواری به بازگشایی مدارس در مهرماه، گفت: برای معلمان و اساتید دانشگاه نیز واکسن در نظر گرفته شده است، عشایر و گروه‌های اعلام شده نیز از واکسن استفاده خواهند کرد.

منبع: صدا و سیما

(۰)