با فاصله افتادن بین تزریق دُز اول و دوم واکسن کرونا، اثر بخشی آن کاهش نخواهد یافت | فیلم

سخنگوی سازمان غذا و دارو گفت: از یکشنبه ۳۰ خرداد در مراکز تزریق واکسن و در کنار سایر واکسن‌ها از واکسن کووایران برکت هم استفاده خواهد شد.

دکتر کیانوش جهانپور  با بیان اینکه افزون بر ۵ میلیون و ۳۰۰ هزار نفر تاکنون دُز اول واکسن کرونا را دریافت کرده اند، گفت: از این تعداد بیش از ۸۰۰ هزار نفر دُز دوم واکسن کرونا را دریافت کرده اند.

وی در ادامه با اشاره به اینکه برای ایمنی سازی باید بین ۵۶ تا ۶۰ میلیون نفر از افراد بالای ۱۸ سال را واکسینه کنیم، گفت: حدود ۱۲۰ میلیون دُز واکسن نیاز داریم برای دور اول واکسیناسیون در کشور.

سخنگوی سازمان غذا و دارو افزود: تا پایان سال ۱۴۰۰ بیش از ۲۷۰ میلیون دُز واکسن برای انجام واکسیناسیون عمومی لازم است.

وی با بیان اینکه خوشبختانه محموله‌های جدید واکسن به کشور وارد شده است، گفت: در روز‌های آینده برای تزریق دُز دوم واکسن کرونا اقدام خواهد شد.

جهانپور افزود: تولید انبوه واکسن‌های داخلی آغاز شده است و روز به روز به تعداد و تنوع این واکسن‌ها افزوده خواهد شد.

به گفته وی با فاصله افتادن بین تزریق دُز اول و دوم واکسن کرونا، اثر بخشی آن کاهش نخواهد یافت.

سخنگوی سازمان غذا و دارو با بیان اینکه امروز در دنیا برای فاصله بین دُز اول و دوم واکسن آسترازنکا ۸۴، ۹۰ و حتی بیش از ۱۲۰ روز را در نظر گرفته شده است، گفت: فاصله بین دُز اول و دوم واکسن اسپوتنیک نیز در حدود ۲ ماه و در دانسته‌های جدید حتی بیش از ۳ ماه اعلام شده است.

وی در ادامه با بیان اینکه در روز‌های آینده برای تلقیح دُز دوم واکسن کرونا به مردم پیامک ارسال خواهد شد، گفت: در مرحله بعد هم به سایر گروه‌ها در کشور واکسن کرونا تلقیح خواهد شد.

جهانپور گفت: از فردا یکشنبه ۳۰ خرداد در مراکز تزریق واکسن و در کنار سایر واکسن‌ها از واکسن کووایران برکت هم استفاده خواهد شد.
وی با اشاره به واکسن پاستوکووک که محصول مشترک ایران و کوباست، گفت: این هفته در جلسه کمیسیون مربوطه که در سازمان غذا و دارو برگزار خواهد شد واکسن پاستوکووک هم مجوز مصرف اضطراری در کشور را دریافت خواهد کرد.

سخنگوی سازمان غذا و دارو گفت: امیدواریم تا پایان تیرماه بتوانیم افراد بالای ۶۰ سال و بیماران زمینه‌ای را به پایان برسانیم و از مرداد ماه وارد واکسیناسیون گروه‌های دیگر شویم.

تولید ۳ میلیون دُز واکسن پاستو کووک تا آخر شهریور

در ادامه احسان مصطفوی مدیرطرح واکسن کرونای مشترک کوبا و انستیتوپاستور که از استودیوی دیگر به این نشست پیوست، گفت: ان شاءالله فردا تزریق دُز دوم این واکسن به ۲۴ هزار داوطلب را پایان خواهیم رساند.
وی افزود: همزمان با کارآزمایی بالینی تولید واکسن در انستیتو پاستور با نام تجاری پاستو کووک آغاز شده است.
مصطفوی گفت: هدف این است که تا آخر شهریور ماه حدود ۳ میلیون دُز واکسن داشته باشیم و این میزان تولید از اول پائیز با توسعه زیرساخت‌ها به ظرفیت ۲ تا ۳ برابر افزایش پیدا کند.

عارضه و مشکل خاصی برای واکسن فخرا نداشتیم

احمد کریمی مدیر طرح واکسن فخرا که در ادامه بصورت تصویری به این نشست پیوست گفت: واکسن فخرا هم اکنون در فاز دوم کارآزمایی بالینی است و ما از ۵۰۰ داوطلبی که قرار بوده در فاز دوم کارآزمایی بالینی تلقیح واکسن انجام شود هم اکنون بیش از ۲۷۰ داوطلب تلقیح دُز اول واکسن انجام شده است و درحال آنالیز نتایج و تلقیح دوم واکسن هستیم که پس از آن وارد فاز سوم خواهیم شد.
وی افزود: در فاز اول کارآزمایی بالینی بر روی ۱۳۵ داوطلب تلقیح واکسن را انجام دادیم عارضه و مشکل خاصی را نداشتیم و اگر نتایج خوب پیش برود وارد فاز سوم خواهیم شد.

مجوز ورود به فاز سوم واکسن رازی را میگیریم

سعیدکلانتری مجری کارآزمایی بالینی واکسن موسسه رازی که بصورت تصویری در این برنامه حاضر شد، گفت: فاز اول را با ۱۳۳ داوطلب به پایان رساندیم و فاز دوم را با ۵۰۰ داوطلب از ۶ خرداد آغاز کردیم و تا الان ۲۹۰ تزریق اول را انجام دادیم و از این تعداد ۲۰ نفر تزریق دومشان را هم انجام داده ایم.
وی افزود: تا یک هفته آینده به ۲۰۰ نفر تزریق دوم را انجام خواهیم داد و ۲ هفته بعدش نتایج آن را ارزیابی خواهیم کرد و اگر نتایج خوب باشد می‌توانیم مجوز ورود به فاز سوم را هم بگیریم.

(۰)