تفاوت رنگ بندی کرونایی استان ها در پیک چهارم با سه پیک قبلی | فیلم

ایرج حریرپی گفت: در پیک های قبلی رنگ استان ها زرد بود و کمتر شاهد رنگ های قرمز بوده ایم و حتی در آبان که تراکم شهرهای قرمز بالا رفت رنگ شهرها یک دست نبود و سیستم مرکزی مانند اکسیژن ساز، سی تی اسکن و … هر کدام به تنهایی می توانست وضعیت بد شهرها را کنترل کند.

معاون کل وزارت بهداشت اضافه کرد: از آن جایی که تا سه هفته آینده رنگ قرمز شهرها زرد نخواهد شد بنابراین رعایت شیوه نامه های بهداشتی امری لازم است و مردم نباید در عید فطر و تعطیلات از خانه بیرون بیایند.

حریرچی با بیان اینکه از ۳۰۱ شهر قرمز به ۴۶ شهر قرمز کاهش یافته ایم، تاکید کرد: از لحاظ تعداد شهرهای قرمز ۸۵ درصد کاهش داشته ایم که رقم قابل توجهی است، به همین نسبت شهرهای نارنجی و زرد اضافه شده که امیدواریم این روند کماکان رو به بهبودی ادامه پیدا کند.

معاون کل درمان وزارت بهداشت افزود: در ۳۰ فروردین در خصوص رنگ بندی شهرها ۳ رنگ قرمز رو به تیره داشته ایم، برای مثال تمام شهرهای زرد، نارنجی و آبی کمتر از ۵۰ عدد بوده است، اما در حال حاضر تعداد شهرها رو به بهبودی است.

حریرچی تاکید کرد: به مرور شهرهای آبی در استان ها به وجود خواهد آمد، البته گفتنی است که رنگ نارنجی خوب بوده اما به معنای ۲ الی ۴ بستری در صدهزار فرد کرونایی است.

او گفت: روند نزولی کرونا در تهران در مقایسه با سایر شهرها با تاخیر آغاز شده است، البته هفته گذشته در تهران شاهد افزایش مبتلایان کرونایی بوده ایم و خیلی از مشکلات کرونایی موجود در مازندران و گیلان و گلستان و البرز و قم به علت مسافرت ملت از تهران به این شهرها بوده که باعث انتقال ویروس به این امکان شده است.

معاون کل وزارت بهداشت اظهار کرد: میزان رعایت شیوه نامه های بهداشتی ۵۸ تا ۶۲ درصد بوده و ۳۸ تا ۴۰ درصد به آن ها توجه نمی کنند که این امر زحمات افراد رعایت کننده را نابود می کند و یک لایه ای از اجتماع مانند دانشجویان، دانش آموزان، افراد پیر، افراد بازنشسته، بانوان خانه دار و .وجود دارند که طی ۱۴ ماه گذشته از منزل خارج نشده اند که با این حساب باز هم ابتلا به کرونا در چنین افرادی به میزان قابل توجهی دیده می شود و باید گفت که همان گروهی که در حال رفت و آمد به مناطق گوناگون هستند چنین افراد بی‌گناهی را به ویروس آلوده می کنند.

حریرچی گفت: شرکت های سازنده واکسن و دانشمندان خارجی و داخلی پیشبینی های لازم برای جهش های ویروس کرونا را می کنند، برای مثال هم اکنون شرکت های سازنده اصلی واکسن یادآور و بوستر در حال طراحی واکسن هایی هستند تا واریانت های جهش یافته اصلی را پوشش دهند.

او با بیان اینکه در حال حاضر جدال و جنگ اصلی بین رعایت شیوه نامه های بهداشتی و واریانت های اصلی است، تاکید کرد: در آینده جنگ اصلی جنگ واکسن با واریانت های جدید خواهد بود، با توجه به افزایش ظرفیت تولید واکسنی که در داخل و خارج پیش بینی می کنیم تا پایان سال میلادی یعنی تا آخر دی ماه به ۱۵ میلیارد و نیم می رسد بنابراین اگر سال گذشته درباره آن صحبت می کردیم دانشمندان یا مسئولان می گفتند که امید به تولید ۲ یا ۳ میلیارد واکسن است در حالیکه اشتباه بود.

معاون کل وزارت بهداشت اضافه کرد: پیش بینی می شود که در سال ۲۰۲۲ حدود ۳۱.۹ میلیارد یعنی بیش از ۴ برابر ظرفیت جهان واکسن تولید شود بنابراین در آینده از نظر تولید واکسن مشکلات چندانی خصوصا در داخل نخواهیم داشت و واکسن ها حتما موارد مرگ و میر و بستری را در حدهای بسیار بالای ۸۰ الی ۹۰ درصدی کنترل می کنند.

(۰)