سخنگوی دولت: موثر بودن ۲ عامل در شکل گیری موج جدید کرونا | فیلم

سخنگوی دولت در ادامه با اشاره به شیوع موج جدید کرونا اظهار کرد: متاسفانه در روزهای اخیر یک بار دیگر شاهد اوج گرفتن موارد ابتلا و درگذشت شماری از عزیزان‌مان بودیم که درد و رنج های بسیاری را بر جامعه تحمیل کرد.

وی اضافه کرد: بررسی‌ها نشان می‌دهد دو عامل در شکل گیری موج چهارم کرونا موثر بوده است، یک عامل ویروس جهش یافته جدید است. با قدرت سرایت بالا و با پیشروی مهلک در بدن بیمار که قبل از عید نوروز وارد ایران شده است.

دستیار ارتباطات اجتماعی رییس جمهوری گفت: ویروس‌های جهش یافته در هیچ مرزی محدود نمی‌ماند و بسرعت به سایر کشورها تسری پیدا می کند و ما هم از این قاعده مستثنی نبودیم.

علی ربیعی خاطرنشان کرد: اینک ما یک پیک جهانی را شاهد هستیم به طوری که از کشورهای همسایه تا کشورهای توسعه یافته با آمار مرگ بسیار بالا مواجه هستند و اساسا در جهان پیک جدید مرگ آوری بیشتری داشته است.

وی عامل دیگر را عدم رعایت پروتکل‌ها عنوان کرد و گفت: تجربه در ایران نشان می‌دهد زمانی که نرخ مرگ و میر پایین می‌آید مردم احساس آسودگی خاطر پیدا می‌کنند و در رعایت پروتکل های بهداشتی غفلت می‌کنند.

دستیار ارتباطات اجتماعی رییس جمهوری یادآورشد: امروز برخی از مسئولان وزارت بهداشت ما معتقدند که به رغم هشدارهای مکرر مسئولان بهداشت و درمان، رفتارها و خریدهای شب عید موجب تسری بیشتر ویروس جدید شده است.

ربیعی با بیان اینکه مداومت و خستگی ناپذیری در مراعات پروتکل‌ها به قطع زنجیره ویروس کمک می‌کند، گفت: افرادی که بواسطه کرونا و به دلیل عدم رعایت پروتکل های بهداشتی از دست دادیم یک عدد نیستند هر کدام از آنها یک سرمایه انسانی برای جامعه و خانواده خود بودند و خانواده‌های زیادی دچار مصیبت‌های بی‌سوگ شده اند.

(۰)