تاثیر محدودیت‌های جدید در جلوگیری از شیوع کرونا | فیلم

دکتری اپیدمیولوژیست گفت: مردم خطر بیماری کرونا را بیشتر از قبل درک کرده اند اما نه بیشتر از آنفلوآنزا.

دکتر “سید عباس متولیان” از تاثیر اجرای محدودیت‌ها در کنترل شیوع ویروس کرونا گفت و افزود: افرادی که با بیمار تماس دارند باید در اسرع وقت ردیابی، شناسایی و قرنطینه شوند و از آنان تست گرفته شود.

اپیدمیولوژیست گفت: ردیابی خانواده‌های مبتلایان به کرونا ضروری است.

متولیان با بیان اینکه آمار امروز مبتلایان ۱۳ هزار نفر در روز است و ممکن است بیشتر هم شناسایی شوند، گفت: این تعداد شبیه به این است که در کشور ۱۳ هزار نقطه آتش گرفته و ممکن است به سایر نقاط کشور سرایت کند.

او افزود: هر فرد مبتلایی که شناسایی می‌شود باید قرنطینه شوند و نباید باعث بیماری اطرافیان و دیگران شوند.

دکتر سید عباس متولیان شناسایی مبتلایان از طریق ردیابی تلفن همراه آن‌ها میسر دانست و گفت: در کشور چین این نوع ردیابی اجرا شده است. اگر شناسایی و ردیابی در کشور ما نیز دقیقتر انجام شود آمار مبتلایان خیلی بیشتر از این مقدار (۱۳ هزار نفر در روز) است.

او گفت: انتظار می‌رود “لاک دان” یا قرنطینه کامل بتواند آمار مبتلایان را کاهش دهد. تعریف لاک دان خیلی وسیعتر از آن چیزی است که قرار است از فردا شنبه اجرا شود.

اپیدمیولوژیست گفت: نباید قرنطینگی در خانه باعث افزایش دورهمی ها شود. در غیر اینصورت قرنطینه نتیجه مثبتی نخواهد داشت.

او از مردم خواست هر چقدر که در توان دارد خودشان را محدود کنند تا دچار مبتلا به بیماری کرونا نشوند.

دکتر متولیان، اپیدمیولوژیست، از پیمایش ملی کووید- ١٩ارزیابی کرد که مردم خطر بیماری کرونا را بیشتر از قبل درک کردند اما نه بیشتر از آنفلوآنزا.
او افزود: متاسفانه مردم خطر درک شده و شدت درک بیماری کرونا را تقریبا به اندازه آنفلوآنزا تخمین می زنند.

متولیان گفت: تا شش ماه آینده واکسن کرونا در اختیار ما قرار نخواهد گرفت و بهتر است که مردم همچنان به محدودیت های خود و خانواده خود ادامه دهند.

او در مقایسه بیماری با کرونا گفت: خطر ابتلای به کرونا و کشندگی آن ۱۰ برابر بیشتر از آنفلوآنزا است و شبیه ماری است که اگر از آن غفلت کنیم مورد گزند این مار قرار خواهیم گرفت.

دکتر سید عباس متولیانت بر استفاده ماهیانه “ویتامین دی” در تقویت بدن و محافظت در مقابل بیماری کرونا تاکید کرد و گفت: بر اساس تحقیقات انجام شده به اثبات رسیده که مصرف مداوم ویتامین دی بر کاهش اثرات ابتلا به کرونا و مرگ و میر ناشی آن تاثیر گذار است.

او هموطنان را به استفاده مرتب ویتامین دی توصیه کرد و افزود: در کشور ما کمبود این نوع ویتامین شایع است.

دکتر”خسرو صادق نیت”رئیس مجتمع بیمارستانی امام خمینی (ره) در گفتگوی اینترنتی ضمن تایید تاثیر قرنطینه دو هفته ای شهرهای قرمز می تواند فرصتی برای استراحت کادر درمان باشد، گفت: در دو سه هفته اخیر که مردم بیش از گذشته مراعات کرده اند در بیمارستان امام خمینی شاهد روند کاهشی بستری در این مرکز درمانی بوده ایم.

او گفت در مجتمع بیمارستان امام خمینی کم کم تخت های بیمارستان خالی از بیمار کرونایی می شود. او ابراز امیدواری کرد تا در دو سه هفته آینده نتیجه قابل قبولی از کاهش مبتلایان به کرونا را شاهد باشیم.

دکتر “علی شاه عباسی” رئیس بیمارستان شهید دکتر فیاض بخش هم مردم را از ساده انگاری در مورد بهبود شرایط کرونایی برحذر داشت و گفت: اگر چه در دو سه روز گذشته مراجعان به بیمارستان کمتر شده است اما نباید این بیماری را ساده گرفت.
او با ذکر مثالی افزود: برای غلبه بر شیوع این بیماری باید از شیوع ویروس کرونا با تدابیر مختلف جلو بود. آموزش ها را مجازی کنیم.در مرزهای کشور کنترل بیشتر صورت گیرد و محدودیت های شخصی بیشتر شود.

منبع: شبکه خبر

(۳)