هشدار درباره شیوع موج سوم کرونا | فیلم

معاون کل وزارت بهداشت درباره شیوع موج سوم کرونا در کشور هشدار داد و گفت: تهران به چهار راه تبادل بیماری کرونا در کشور تبدیل شده است.

حریرچی با اشاره به اینکه متاسفانه شرایط خوبی نداریم، گفت: این هفته و هفته گذشته بیماری با شیب بسیار شدیدی افزایش یافته، میزان موارد بستری در تهران دوبرابر شده و در کل کشور هم نیز موارد بیماری رو به افزایش است.

تجمع مترادف با افزایش بیماری است

او با اشاره به اینکه ما و کشورهای دیگر درگیر امواج طوفانی هستیم، ادامه داد: بیماری بدون هیچ شوخی و تسامحی منتظر غفلت های ماست، فرقی نمی‌کند تجمع به چه صورتی باشد تجمع مترادف با افزایش بیماری است و لذا جامعه ای هوشمند است که تجمعات غیر ضروری را به صفر برساند.

حریرچی افزود: رفتن به مدرسه، دانشگاه و سر کار ضروری است و با مدیریت می‌توان این امور را برگزار کرد اما هرگونه تجمعی که غیر ضروری است موجب انتقال بیماری می شود.

معاون کل وزیر بهداشت با اشاره به اینکه تهران به چهارراه تبادل بیماری کرونا در کشور تبدیل شده است، اظهار کرد: کشورهای مختلف محدودیت‌های سفت و سختی را در نظر گرفته اند ، در انگلیس تجمع ۶ نفر جرم است.

او با اشاره به اینکه در این چند ماهه کی مراسم خانگی را جرم انگاری کردیم، افزود: در تاسوعا و عاشورا برخی از مردم بساطشان را جمع کردند و به شمال رفتند، لذا ممکن است تصمیمات سختی گرفته شود، کشورهایی همچون فرانسه و انگلیس تصمیمات سختی را اعمال کردند، در استرالیا شبه حکومت نظامی اعمال شد.

حریرچی ادامه داد: هنر در این است که با کمترین محدودیت بتوانیم با بیماری مقابله کنیم اما اگر مردم رعایت نکنند مهم‌تر از بیمارستان ، درمان و حتی اقدامات تشخیصی آن چیزی که بیماری کرونا را کنترل می کند سرمایه اجتماعی و اعتماد عمومی است.

اجرای کمرنگ مقابله با کرونا در پاساژها

معاون کل وزیر بهداشت با اشاره به اینکه رعایت نکردن موارد بهداشتی منجر به افزایش بی رویه ابتلا به کرونا خواهد شد بیان کرد: کاهش میزان مرگ و میر در بیمارستان ها نشان می دهد کادر درمان عملکرد خوبی دارند اما افزایش میزان مراجعات به بیمارستان ها گویای افزایش شیوع کرونا و رسیدن به موج سوم کرونا است.

او با بیان اینکه پاساژها یکی از مکان هایی است که در آن موارد مقابله با کرونا کمتر رعایت می شود، بیان کرد: تهران پایتخت کشور است و از لحاظ باسوادی بالاترین است چون اکثر دانشگاه ها و وزارتخانه ها در تهران قرار دارد اما از لحاظ رعایت یکی از ضعیف ترین نقاط کشور در رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی است.

جوان ها نیاز به تزریق واکسن ندارند

حریرپی درباره میزان ابتلا و بستری بیماری آنفلوآنزا گفت:جوان ها نیاز به تزریق واکسن ندارند، درصدی از مردم که موارد بهداشتی را رعایت نمی کنند می توانند موجب افزایش شیوع کرونا شوند اما استفاده بیش از ۸۰ درصد ی از ماسک، تاثیر معنی داری بر میزان ابتلا خواهد داشت.

معاون کل وزیر بهداشت با اشاره به اینکه میزان ابتلا در آذربایجان شرقی از متوسط کشوری بالاتر است، اظهار کرد: زنجانی ها با توجه به میزان بالای تجمع اما با لغو مراسم محرم در حسینیه ها و تکایا توانستند میزان ابتلا را کاهش دهند.

او با اشاره به اینکه برخی از مردم اعتقادی به استفاده از ماسک ندارند، گفت: مثل اینکه ما در مورد معاد و نبوت صحبت می‌کنیم که این گونه می گویند، این ویروس هوشمند نیست، از کم هوشی برخی از افراد و برخی از جوامع استفاده می‌کند و پخش می‌شود و نحوه انتشار آن بر اساس اصول جبر است.

حریرچی با اشاره به اینکه متاسفانه تاوان آن را پرسنل بهداشت و درمان پس می‌دهند افزود: هنوز کل دنیا درباره ویروس کرونا، نادان است.

سعیدرضا مهرپور رئیس بیمارستان شریعتی تهران با اشاره به اینکه بعد از فاجعه تیر، ویروس کرونا در موج دوم ما را غافلگیر کرد، افزود: شاهد کاهش موارد مبتلا بودیم که کم کم در موارد بستری به تعداد ۳۰ نفر رسیدم اما اکنون دوباره آمارها رو به افزایش است و در ۱۵ روز گذشته آمار ابتلا تقریبا دو برابر شده است.

رئیس بیمارستان شریعتی تهران با اشاره به اینکه نگران افزایش مبتلایان به کرونا هستیم عنوان کرد: به کادر درمان و پزشکی هشدار شیوع موج سوم در اواخر شهریور را داده ایم.

افزایش سفرها در آخر شهریور موجب افزایش شیوع کرونا شد

او با اشاره به اینکه افزایش سفرها در آخر شهریور موجب افزایش دوباره کرونا شده است، افزود: کادر درمان ما در بیمارستان ها برای موج سوم کرونا آماده هستند، برای آخر شهریور احتمال دارد که حمله مجددی حاصل شود و شواهد نشان می دهد که پیش بینی ها درست بوده است .

مهرپور تصریح کرد: تعطیلات خرداد باعث شد تا اوایل تیرماه حمله به ما واقع شود، سربازان شما در بیمارستان ها آماده هستند و همین ۲۰ روز و یک ماهی که تعداد مریض ها کم شد آنها مقداری نفس کشیدند و آماده هستیم تا در بیمارستان‌ها به رویارویی با موج سوم بپردازیم لذا کادر پزشکی و درمان آمادگی خودشان را حفظ کرده اند و برای موج سوم برنامه ریزی کرده‌ایم.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

(۱۰۵)