توضیحات وزیر بهداشت در خصوص ایده ”هر خانه ، یک پایگاه سلامت“ | فیلم

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با قدردانی از استان‌هایی که طرح ”هرخانه، یک پایگاه سلامت“ در آن‌ها به صورت آزمایشی اجرا شد، گفت: از آغاز این طرح در همه استان‌ها خبر داد.

آقای دکتر سعید نمکی در آیین اعلام آغاز طرح کشوری ”هر خانه، یک پایگاه سلامت“ در محل وزارت بهداشت در حال برگزاری است، افزود: این طرح، مهمترین گام وزارت بهداشت پس از اجرای طرح پرونده الکترونیک سلامت است که البته به علت شیوع بیماری کرونا حدود سه ماه به تعویق افتاد و امروز خوشبختانه توانستیم موج سنگین کووید-۱۹ را آبرومندانه پشت سربگذاریم و آن را مهار کنیم. طرح ”هر خانه، یک پایگاه سلامت“ از زمستان ۹۸ به طور آزمایشی در قزوین، سمنان و کاشان آغاز شد و اجرای آن در همه استان‌های کشور از امروز کلید خورد.

در اجرای این طرح سطح اول تماس وزارت بهداشت با جامعه به خانواده منتقل می‌شود و هر خانواده حداقل یک سفیر سلامت خواهد داشت که این فرد رابط خانه بهداشت و خانوادهاست. در اجرای این طرح یک شبکه گسترده با حداقل ۲۰ میلیون عضو طرح ”هر خانه، یک پایگاه سلامت “ را تشکیل می‌دهند که در شرایط عادی یا همه گیری بیماری‌ها یا بحران ها، می‌توانند به عنوان یک شبکه آموزش دیده در سطح کشور ایفای نقش کنند.

بر این اساس این طرح، برای هر خانوار، از درون خانواده ها، یک نفر را که از دانش، هوش، توانمندی و مهارت کافی برخوردار است، انتخاب و به این فرد آموزش‌های لازم در ارتباط با سلامت خود و خانواده اش ارائه می‌شود.

با این اقدام، هم شخص این مسائل بهداشت و سلامت را رعایت می‌کند و هم خانواده او تحت مراقبت خواهند بود.

به گفته مسئولان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، اگر در خانواده این افراد بیماری‌هایی مانند دیابت و فشار خون وجود داشته باشد، مهارت این فرد درون خانواده بالا می‌رود تا از آن فرد بیمار نیز مراقبت کنند.

طرح «هر خانه، یک پایگاه سلامت» که یک آموزش عمومی برای بهداشت و خود مراقبتی خانواده‌ها محسوب می‎ شود، از اواسط زمستان به صورت آزمایشی در تعدادی از دانشگاه‌های علوم پزشکی استان‌ها آغاز شد و امروز با حضور دکتر سعید نمکی به سایر استان‌ها گسترش یافت. به گفته معاون کل وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، از طریق اجرای طرح «هر خانه، یک پایگاه سلامت»، علاوه بر ارتقای سلامت جامعه، در هزینه‌های مراقبت‌های سطوح پایه و تخصصی و همچنین پذیرش برنامه ریزی شده و بدون برنامه بیماران و پذیرش‌های سرپایی صرفه جویی خواهد شد.

(۱۱)