ابقای محسن هاشمی برای سومین سال در جایگاه ریاست شورای شهر تهران | فیلم

محسن هاشمی رفسنجانی همزمان با اولین جلسه از سومین سال دوره پنجم شورا با اشاره به پایان دومین سال این دوره، مسئولیت نیمه دوم این دوره را سنگین‌تر دانست و اظهار کرد: بردوش کشیدن بار سنگین امانت نمایندگی مردم، مسئولیتی نیست که جز با لطف الهی بتوان به سلامت آن را به مقصد رساند و به رسم خدمتگزاری در پایان دوسال نخست عمر شورای پنجم، گزارشی کوتاه از عملکرد این شورا تقدیم می‌کنم و خوشبختانه با حمایت و پشتوانه مردمی شورای پنجم می‌توان گفت: این شورا عملکرد قابل دفاع و قابل قبولی داشته است.

هاشمی به مرور عملکرد دوساله شورا پرداخت و افزود: شورای پنجم در دو سال نخست، در حدود ۱۶۰ جلسه رسمی در صحن علنی برگزار کرد، بیش از ۲۷۰ مصوبه را به تصویب رساند و اعضای شورا با تصویب برنامه سوم توسعه شهر تهران و ارائه ۴۲۳ تذکر، در جهت ایفای وظایف سیاستگذاری، تقنینی و نظارتی شورای شهر تلاش کردند.

رئیس شورای اسلامی شهر تهران یکی از دستاورد‌های مهم این شورا را عملی کردن شعار شفافیت و محرم بودن شهروندان در روند تصمیم گیری شورا دانست که منجر به علنی شدن جلسات رسمی و حذف جلسات غیرعلنی شده است، اضافه کرد: هیچ تصمیمی بدون اینکه مذاکرات و ادله موافقان و مخالفان آن با افکار عمومی در میان گذاشته شود، گرفته نشد، تنها جلسه غیرعلنی شورا نیز به دلیل ارائه و بررسی گزارش محرمانه نهاد‌های نظارتی تشکیل شد و در آن جلسه نیز مصوبه‌ای به تصویب نرسید.

وی ارائه جزئیات آرای مثبت یا منفی اعضای شورای شهر تهران و نمایش آن در معرض اصحاب رسانه را گام بزرگی برشمرد که شورای شهر تهران توانست پیش از سایر نهاد‌های تقنینی در کشور از جمله مجلس شورای اسلامی آن را علنی کند؛ به این معنی که جز در مواردی که قانون صراحت دارد، رای نمایندگان شورای شهر تهران قابل دیدن است.

هاشمی افزود: مطالبه دیگر شهروندان تهرانی از شورای پنجم، صیانت از فضای سبز و باغ‌های تهران و جلوگیری از بلعیده شدن این میراث طبیعی به وسیله مجتمع‌های تجاری و مسکونی بود که خوشبختانه با لغو مصوبه برج باغ و تصویب طرح خانه باغ که به تایید شورای عالی معماری و شهرسازی رسیده است، گام بزرگی برداشته شد تا باغ‌های باقیمانده تهران را بتوان برای نسل‌های آینده حفظ کرد.

رییس شورای اسلامی شهر تهران مبارزه با رانت و حفظ حقوق بیت المال را یکی دیگر از انتظارات شهروندان تهرانی از لیست امید خواند و توضیح داد: در این مسیر علاوه بر پیگیری پرونده‌های پیشین در جهت احقاق حقوق شهرداری تهران، شورای پنجم با مصوبه واگذاری هر نوع دارایی ملکی شهرداری بصورت ترجیحی اعم از بهره برداری یا تملک را منوط به تصویب در صحن شورا کردند و بدین شکل، مسیر بخش بزرگی از تولید رانت در مدیریت شهری بسته شد.

آقای هاشمی ادامه داد: رویکرد انقباضی مدیریت شهری نسبت به رشد بی رویه هزینه‌های اداره شهر و منابع انسانی شهرداری، یکی دیگر از راهبرد‌های شورای پنجم بود و بودجه شهرداری تهران با وجود تورم در مجموع ۷۰ درصدی در دوسال اخیر در سطح ۱۸ هزار میلیارد تومان نگه داشته شد که اگرچه منجر به برخی نارضایتی‌های داخلی شد، اما با توجه به شرایط اقتصادی کشور، رکود صنعت ساختمان و کاهش منابع مالی شهرداری، راهی گریز ناپذیر و ضروری بود و توانست در همین شرایط تعادل را میان حوزه‌های درامد و هزینه برقرار کرده و بخشی از بدهی انباشته دوران گذشته را نیز تسویه کند.

رئیس شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به اینکه طبیعی است که کارنامه شورای پنجم و مدیریت شهری در این دوسال، خالی از اشکال و بی نیاز به نقد نباشد، افزود: مهم‌ترین آسیب مدیریت شهری در این دوره، بی ثباتی و تغییرات مکرر بود که منجر به انتخاب سه شهردار و دو سرپرست از سوی شورای پنجم شد. طبیعتا این تغییرات موجب تلاطم و تغییر در مدیریت‌های بدنه شهرداری تهران نیز شد و آثار منفی در عملکرد و برنامه ریزی درازمدت برای شهر برجا گذاشت.
وی بی توجهی لازم به اولویت‌های اصلی شهر و مطالبات شهروندان و پرداختن به مسایل حاشیه‌ای را دیگر آسیب مدیریت شهری دانست و ابراز امیدواری کرد با تمرکز لازم در نیمه دوم مسئولیت شورای پنجم جبران شود.

رئیس شورا به بخشی از دستاورد‌ها و همچنین اهداف محقق نشده حوزه‌های تخصصی شورا اشاره کرد و افزود: در حوزه معماری و شهرسازی، با وجود آنکه اقدامات کمیسیون جهت جلوگیری از شهرفروشی و پایبندی به طرح تفصیلی و لغو مصوبه برج باغ ها، پیگیری ایمن سازی گودها، تشکیل حساب کاربری شهرسازی برای شهروندان، صیانت از اراضی مزروعی و سبز شهر، دستاورد‌های مثبتی تلقی می‌شود، اما تحقق اهداف برنامه در نوسازی بافت‌های فرسوده نیازمند پیگیری و حمایت بیشتری از سوی شورا دارد.

آقای هاشمی تصریح کرد: در حوزه خدمات شهری، اگرچه در صیانت از باغ‌ها و فضای سبز، بهبود وضعیت سلامت شهری و رفع برخی معضلات مانند سفیدبالک ها، ایجاد سامانه پسماند و فضای سبز و نظارت بر وضعیت پیمانکاران خدمات شهری شورای پنجم توفیق قابل توجهی است، اما نظارت بر نظافت شهر و بهبود در پسماند نیازمند توجه بیشتر کمیسیون است.

هاشمی اهداف مححق شده و انتظارات در حوزه عمران و حمل ونقل را نیز برشمرد و گفت: زیرساخت‌های مناسبی در مترو به بهره برداری رسیده و بخشی از پروژه‌های نیمه تمام عمرانی تکمیل شد، در وضع ترافیک و آلودگی هوای ناشی از آن بهبود ایجاد شد، اما به تسریع تجهیز ناوگان حمل ونقل عمومی در مترو و اتوبوس رانی و تامین مالی تجهیز وتکمیل مترو و شتاب در اتمام پروژه‌های عمرانی نیاز داریم که باید کمیسیون عمرانی وحمل ونقل فعالیت و پیگیری خود را تقویت کند.

وی ادامه داد: در حوزه برنامه و بودجه نیز ارائه گزارش تفریغ سال ۹۳ و تدوین برنامه سوم توسعه شهر تهران، افزایش نیافتن کارکنان و کاهش سه هزارنفری کارمندان شهرداری، تدوین روشن و ارائه منظم بودجه و گزارش‌های مالی به شورا و شهروندان، از دستاورد‌های مثبت تلقی می‌شود، بروز رسانی گزارش‌های تفریغ و تحول در ساختار بودجه‌ای شهر از طریق افزایش سهم درامد پایدار و جذب سرمایه گذاری در پروژه‌های عمرانی و توسعه زیرساخت‌ها ضروری است که باید مورد توجه بیشتر قرار گیرد.

به گفته هاشمی در حوزه فرهنگی اجتماعی نیز سیاست‌های شورای پنجم جهت ایجاد تحول در برنامه‌های کلیشه ای، مناسبتی و موازی کاری فرهنگی تا حدی اجرا شد و تکثر و حضور انواع سلایق و تفکرات فرهنگی در چارچوب قوانین در عملکرد فرهنگی شهرداری و توسعه حوزه گردشگری، حمایت از صنوف هنری، تکریم چهره‌های ماندگار فرهنگ و هنر، افزایش سرانه و زمان ورزش شهروندان، برگزاری موفق و آزاد انتخابات شورایاری بصورت الکترونیک برای نخستین بار در کشور را شاهد بودیم، اما در حوزه آسیب‌های اجتماعی با وجود تلاش‌های انجام شده در توسعه و تقویت گرمخانه‌ها و همچنین در موضوع استفاده از زیرساخت‌های شهری نیازمند بهبود عملکرد و نظارت موثرتر کمیسیون فرهنگی هستیم.

رئیس شورای اسلامی شهر تهران از دستاورد‌ها و همچنین اهداف محقق نشده در حوزه حقوقی و نظارت نام برد و خاطرنشان کرد: دستاورد‌های مثبتی در زمینه حذف زمینه‌های رانت ساز استفاده از املاک و امکانات شهرداری، ایجاد سامانه طرح‌ها و لوایح در جهت دسترسی شهروندان به قوانین و مصوبات شورا و همچنین حمایت از حقوق شهروندی بودیم، اما پیگیری پرونده‌های حقوقی شهرداری تهران و افزایش کارایی سیستم نظارتی شورا نیاز‌های جدی ماست.

وی به انتظارات از هیئت رییسه منتخب امسال شورا اشاره کرد و افزود: با افزایش مشارکت اعضا، در انجام وظایف قانونی خود به ویژه تدوین برنامه و خط مشی اداره شورا، ارتقای انسجام و کارامدی شورا، اولویت بندی مسایل وبرنامه‌ها و افزایش هماهنگی میان کمیسیون‌های تخصصی تلاش بیشتری داشته باشد.

رئیس شورای اسلامی شهر تهران ادامه داد: از تلاش‌های بی وقفه همکارانم در شورای شهر که در کمیسیون‌های تخصصی با تشکیل جلسه‌های کارشناسی و بررسی‌های مداوم میدانی و اسنادی، ضمن حفظ پاکدستی و انضباط مالی، حداکثر تلاش خود را در جهت انجام وظایف خود به کار بردند، قدردانی کنم.

هاشمی تاکید کرد: تلاش اصحاب رسانه و خبرنگاران گرانقدر نیز که در رسانه‌ها و فضای مجازی با انعکاس اخبار مدیریت شهری و مشکلات و انتقاد‌ها و پیشنهاد‌ها، پلی دوسویه در جهت تعمیق رابطه شورا با مردم وبهبود عملکرد مدیریت شهری و کاهش نواقص داشتند، نیز ارزنده و لازم به تقدیر است و امیدوارم در آینده نیز تقویت شود.
هاشمی همچنین به کم مهری رسانه ملی و برخی رسانه‌های حاکمیتی برخلاف گذشته در این دوره، به مدیریت شهری اشاره داشت و ابراز امیدواری کرد در دوسال باقیمانده این رویه اصلاح شود که البته در افکارعمومی عملکرد شورا و شهرداری بصورت یکپارچه دیده و قضاوت می‌شود.

تمایل هاشمی به تثبیت اعضای هیئت رئیسه شورای شهر تهران

رئیس شورای شهر تهران در آستانه انتخابات هیئت رئیسه در سومین سال از پنجمین دوره شورای شهر، بر تثبیت حضور هیئت رئیسه فعلی و مدیریت شهری تاکید کرد.
محسن هاشمی رفسنجانی پیش از آغاز یکصد و شصتمین جلسه شورای شهر تهران در پاسخ به سوالی درباره تغییر در ترکیب هیئت رئیسه گفت: هم اکنون به عنوان رئیس قبلی شورای شهر صحبت می‌کنم و البته علاقه‌مند به تثبیت نیز هستم، این تثبیت باید در شورا و البته مدیریت شهری باشد تا کار‌ها به خوبی پیش رود.
وی ادامه داد: تثبیت در مدیریت شهری و استفاده از تجارب باعث می‌شود اقدامات بهتری در مدیریت شهری صورت گیرد و البته این اعضای شورای شهر هستند که باید برای این موضوع تصمیم گیری کنند.

رئیس شورای شهر تهران با اشاره به اینکه بحث اقدامات شورا از شهرداری متفاوت است، تصریح کرد: نباید وظیفه شورا و شهرداری را با یکدیگر مخلوط کنیم. بحث قانون گذاری و نظارت با اجرا متفاوت است و در قانون نیز برای شورا‌ها و البته هیئت رئیسه وظایفی مشخص شده است.

هاشمی همچنین تاکید کرد: در برخی از موارد دیده می‌شود که شان شورا رعایت نشده و به همین دلیل باید شان اعضا و شورای شهر را حفظ کنیم. امکان دارد در بیرون نگاه سیاسی مطرح باشد، اما شان شورا و همچنین وظایف آن را نباید با یکدیگر مخلوط کنیم.

ابقا محسن هاشمی در سمت رئیس شورا

با رای اعضای شورای شهر تهران، محسن هاشمی برای یک سال دیگر رییس شورای شهر باقی ماند.

در یکصد و شصتمین جلسه شورای شهر تهران و آغاز به کار سال سوم شورای شهر در دوره پنجم، اعضای شورا محسن هاشمی رفسنجانی را برای یک سال آینده به عنوان رئیس شورا انتخاب کردند.

هاشمی تنها نامزد این پست بود و با ۱۸ رای در این سمت ابقا شد.

منبع: صداوسیما

(۷۴)