خطر برخورد صاعقه در ۱۳ استان کشور طی امروز و فردا | فیلم

بر اساس اطلاعیه سازمان هواشناسی، امروز یکشنبه در ارتفاعات البرز واقع در استانهای البرز، تهران، سمنان، گلستان، شمال خراسان شمالی و در ارتفاعات زاگرس مرکزی در استانهای چهارمحال و بختیاری ، جنوب و غرب اصفهان، کهکیلویه و بویراحمد و شرق لرستان در ساعات بعدازظهر و اوایل شب رشد ابرهای همرفتی، رگبار رعدو برق گاهی وزش باد شدید پیش بینی می شود.

به هموطنان عزیز در این مناطق توصیه می شود برای جلوگیری از مخاطرات ناشی از رویداد رعدو برق و صاعقه همراه با رگبار موقتی، از تردد و استقرار در مناطق مرتفع خودداری کنند.

کاهش نسبی دما طی امروز و فردا

سازمان هواشناسی همچنین اعلام کرد: طی امروز و فردا در بخش هایی از شمال غرب کشوربا کاهش نسبی دما روبرو خواهیم شد.

به گزارش این سازمان، طی امروز و فردا در بخش هایی از شمال غرب کشوردر مناطقی از استان های اردبیل، آذربایجان های شرقی و غربی، در بخش هایی از دامنه های جنوبی البرز، همچنان در زنجان، قزوین، البرز، تهران و شمال شرق سمنان و خراسان شمالی و بخش هایی از خراسان رضوی و در شرق و جنوب شرق کشورمان استان هایی همچون خراسان جنوبی و سیستان و بلوچستان و در مرکز کشور نیز استان هایی مانند قم، مرکزی و اصفهان با کاهش نسبی دما روبرو خواهند شد.

این درحالیست که در بخش های غربی ، جنوب غربی و جنوب کشورمان همچنان هوای گرم ماندگار خواهد بود وطی روز دما به ۴۹ تا ۵۰ درجه می رسد البته خنک ترین مرکز استان صبح امروز اردبیل با ۸ درجه بالای صفر و شهرکرد با ۹ درجه بالای صفر است.

در شرق کشور پدیده غالب عمدتاً ­وزش بادهای ۱۲۰ روزه است که یکی از علل خنک شدن هوا در بخش هایی از استان های خراسان رضوی ، جنوبی و سیستان و بلوچستان همین وزش باد است که البته این وزش باد منجر به گرد و خاک نیز می شود.

برای ساعات بعدازظهر طی امروز و فردا رگبار و رعد و برق در استان هایی مانند قزوین، البرز، تهران، سمنان، خراسان شمالی و مناطقی از شمال خراسان رضوی و در ارتفاعات زاگرس فراهم است و البته در شرق استان های لرستان و غرب و جنوب استان اصفهان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد نیز همین شرایط حاکم است.

در دامنه های زاگرس عمدتاً بارش ها و رگبارهای بهاری در ساعات بعدازظهر خواهد بود که در دامنه ها و ارتفاعات البرز نیز این شرایط حاکم خواهد شد.

(۱۲۹)