هزینه هر زائر اربعین ۳۷۱ هزار و ۸۸۰ تومان اعلام شد | فیلم

شهریار حیدری، دبیر ستاد مرکزی اربعین با حضور در برنامه گفتگوی ویژه خبری پنجشنبه شب شبکه دو سیما اضافه کرد: این مبلغ بر اساس ارز ثانویه، ۳۸۶ هزار تومان شامل ۴ مقوله هزینه های روادید، بیمه، خدمات درمانی و دیگر هزینه ها بود که با پائین آمدن قیمت دلار، با حدود ۱۴ هزار تومان کاهش به ۳۷۱ هزار و ۸۸۰ تومان رسید.

با بیان اینکه پس از اربعین پارسال، بلافاصله برنامه‌های اربعین ۹۷ را آغاز کردیم، افزود: نقاط ضعف، قوت، تهدیدها و آسیب ها را بررسی کردیم و ساختار جدید برای مدیریت اربعین ۹۷ تعریف شد که در قالب دستورالعمل‌های استانی و شهرستان و ۱۳ کمیته تخصصی زیرمجموعه ستاد اربعین انجام وظیفه می کنند.

وی ادامه داد: این اقدامات در قالب بیش از هزار جلسه تاکنون انجام شده است و همچنین ستاد اربعین ما در عراق در قالب ۷ قرارگاه فعالیت های گسترده ای را آغاز کرده است.

حیدری با اشاره به اینکه برای برگزاری اربعین امسال آماده هستیم، گفت: تفاهم نامه اربعین، چهاردهم ماه گذشته با حضور وزیر کشورمان در بغداد امضاء شد که یکی از فصل های آن بحث چگونگی صدور و دریافت و هزینه های روادید است.

وی افزود: با بانک مرکزی با همکاری سازمان حج و زیارت توافق کردیم که ارز ثابت در نظر بگیرند تا بتوانیم اربعین را مدیریت کنیم.

دبیر ستاد مرکزی اربعین گفت: به هر میزان که قیمت ارز کاهش می یابد مابه التفاوت به زائران پرداخت می‌شود.

وی با اشاره به اینکه قرار است هزینه های حمل و نقل همانند پارسال باشد، گفت: اسکان و تغذیه برای زائران، هزینه ندارد و زائران صرفا هزینه حمل و نقل را می پردازند.

دبیر ستاد مرکزی اربعین گفت: مرزهای زمینی ما برای زائران اربعین مانند پارسال است و برای حمل و نقل هوایی هم تقاضا کردیم نرخ بلیط را کاهش دهند.

حیدری افزود: رفت و برگشت تهران به نجف و بغداد حدود ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار و مشهد به نجف و بغداد، حدود ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان اعلام شده است و ممکن است پائین تر هم بیاید.

وی ادامه داد: مرزهای زمینی شلمچه، چزابه و مهران فعال است و برای بازگشایی مرز خسروی هم با کشور عراق توافق کردیم و بازگشایی این مرز به موافقت دولت مرکزی و ابلاغ نخست وزیر عراق نیاز دارد.

حیدری با اشاره به اینکه برگزاری همایش بین المللی اربعین برای بعد از برگزاری مراسم اربعین ۹۷ برنامه ریزی شده است، افزود: اربعین ، جهانی شده است و پارسال از ۹۲ کشور، ملیت و مذاهب مختلف شرکت کردند.

مدیرکل عتبات سازمان حج و زیارت هم با حضور در این برنامه گفت: با تمهیدات ستاد مرکزی اربعین، مقدمات کار فراهم شد و ۴ مهر سامانه سماح را فعال کردیم و زائران اربعین می توانند با مراجعه به این سامانه برای ثبت نام و انجام مقدمات دریافت روادید اقدام کنند.

مرتضی آقایی با بیان اینکه ۲۵۰۰ شرکت زیارتی تحت پوشش سازمان حج و زیارت داریم که در این ایام به طور تمام وقت آماده ارائه خدمات به زائران هستند، افزود: اضافه بر آن، سامانه سماح به صورت آن لاین و ۲۴ ساعته در خدمت مردم است که می توانند با مراجعه مستقیم به این سامانه ثبت نام کنند سپس از طریق درگاه بانکی هزینه های لازم از جمله اخذ روادید را پرداخت کنند.

وی اضافه کرد: گذرنامه دارای ۶ ماه اعتبار و ۲ قطعه عکس از جمله مدارک لازم است.

آقایی گفت: با همکاری بانک مرکزی و ستاد اربعین، بانک مرکزی موافقت کرد ارز لازم برای اربعین را از بازار ثانویه برای اخذ روادید تامین کند که تخصیص و تامین آن تقریبا انجام شده است.

مدیرکل عتبات سازمان حج و زیارت ادامه داد: با کاهش قیمت ارز، حدود ۱۴ هزار و پانصد تومان را باید به زائران برگشت دهیم که حدود ۹۰ هزار نفر مشمول دریافت این ما به التفاوت می شوند که از طریق شعب بانک‌های ملی و ملت در زمانی که متعاقبا اعلام می شود می توانند دریافت کنند.

وی گفت: زائران نیازی نیست که برای هزینه روادید، ارز بپردازند بلکه هزینه آن بصورت ریالی و از طریق سامانه سماح دریافت می شود.

آقایی افزود: از هزینه دریافت شده زائران حدود ۱۵ هزار تومان هزینه بیمه است که به رغم افزایش تعهدات بیمه گر، در مقایسه با پارسال کاهش دارد.

وی ادامه داد: هزینه درمان ۵ هزار تومان است و ۱۵ هزار تومان هزینه بخش های مختلفی است که برای صدور روادید کارمزد دریافت می کنند و بقیه هم هزینه روادید است.

آقایی از زائران خواست که به طور انفرادی زیارت نکنند و در قالب کاروان زیارتی و گروهی در مراسم اربعین شرکت کنند.

وی با بیان اینکه نیروی انتظامی از ورود زائران بدون روادید جلوگیری می کنند،گفت: زائران به مقررات کشور میزبان احترام بگذارند.

منبع: صدا و سیما

(۳۴)


34
بازدیدها