جزئیات ثبت نام پیاده روی اربعین دانشجویی اعلام شد | فیلم

علی بهرامی، مسئول قرارگاه نور بسیج دانشجویی درباره جزئیات اعزام دانشجویان به عتبات در ایام اربعین گفت: ستاد اربعین دانشگاهیان با مسئولیت وزارت علوم و با دبیری بسیج دانشجویی و عضویت سایر دستگاه‌های آموزش عالی اعم از وزارت بهداشت، دانشگاه آزاد و دانشگاه‌های ستادی تشکیل جلسه داده و ظرفیت سازی را برای اربعین آغاز کرده است.

وی افزود: چند نوع خدمات در این ایام به دانشجویان داده خواهد شد که دانشجویان می‌توانند در سامانه اینترنتی سماح که برای ستاد اربعین کشور و سامانه کلی برای اطلاعات زائران است ثبت نام کنند و گزینه مجزایی برای دانشجویان باز شده که می‌توانند اطلاعات شان را ثبت کنند و در این ثبت نام رشته، دانشگاه و محل تحصیل شان را ثبت کنند که در بحث اعزام‌های کاروانی از این ظرفیت ثبت نام‌ها استفاده می‌کنیم.

بهرامی، اضافه کرد: یکی دیگر از خدماتی که دانشجویان در این ایام دریافت می‌کنند مجوز خروج دانشجویانی است که سربازی نرفته اند که با همکاری نظام وظیفه و نهاد رهبری گرفته خواهد شد که دانشجویان می‌توانند به سایت EVAZIFEH مراجعه کنند و وثیقه مالی اندکی گذاشته و با تعهد محضری به بسیج دانشجویی که از طریق سایت بارگذاری می‌شود می‌توانند مجوز خروج بگیرند و بسیج دانشجویی نیز تعهد می‌کند که این دانشجویان بتوانند به این سفر اعزام شوند.

مسئول قرارگاه نور بسیج دانشجویی خاطرنشان کرد: دانشجویان می‌توانند از ۲۰ شهریور به بعد برای دریافت مجوز خروج اقدام کنند.

وی ادامه داد: خروج دانشجویان ۵۰ روزه صادر می‌شود و مدت خروج آن‌ها نسبت به سایر زائران طولانی‌تر است تا بتوانند هر زمانی تا اربعین بخواهند به این سفر اعزام شوند.

بهرامی با اشاره به تسهیلات ستاد دانشجویی اربعین برای فارغ التحصیلان نیز گفت: در این سامانه شرایطی برای فارغ التحصیلان دیده شده و کسانی که در یک سال گذشته فارغ التحصیل شدند و در فضای بین فارغ شدن از دانشگاه و خدمت سربازی هستند می‌توانند مجوز خروج بگیرند.

مسئول قرارگاه نور بسیج دانشجویی افزود: اعزام دانشجویان در اربعین بر عهده سازمان بسیج دانشجویی است و به صورت کاروانی در سراسر کشور اعزام دارند و دانشجویانی که می‌خواهند به صورت انفرادی اعزام شوند در سامانه سماح می‌توانند ثبت نام کنند و از خدمات بسیج دانشجویی نیز در طول اعزام استفاده کنند.

بهرامی یادآور شد: اعزام کاروانی از همه استان‌ها خواهیم داشت به این صورت است که ثبت نام‌ها در ایام محرم و با آغاز سال تحصیلی آغاز خواهد شد و کاروان‌ها تشکیل می‌شوند از ستاد اربعین دانشگاهی خدمات اسکان، تغذیه و ترابری دریافت می‌کنند و به این صورت اعزام خواهند شد.

وی در خصوص هزینه اعزام دانشجویان در ایام اربعین گفت: به دلیل متفاوت بودن استان‌ها و مسیر اعزام آن‌ها هزینه‌ای نمی‌توان برای آن‌ها در نظر گرفت و هزینه‌ها دست خود استان‌ها سپرده شده که براساس مصوبه ستاد اربعین استانی به دانشجویان اعلام می‌شود که بخشی از این هزینه‌ها توسط دانشجویان بخشی توسط دانشگاه و بخشی نیز توسط بسیج دانشجویی پرداخت می‌شود.

مسئول قرارگاه نور بسیج دانشجویی یادآور شد: برای اعزام دانشجویان در ایام اربعین وام‌های قرض الحسنه عتبات از سوی نهاد رهبری و یا دانشگاه به دانشجویان پرداخت خواهد شد.

بهرامی با اشاره به اینکه امسال نیز ستاد استقبال مرزی در استان‌های ایلام و خوزستان خواهیم داشت، گفت: امسال نیز مانند سال گذشته ستاد استقبال مرزی در استان‌های ایلام و خوزستان برقرار است و اگر امسال مرز خسروی نیز بازگشایی شود در استان کرمانشاه نیز این ستاد را خواهیم داشت. این ستاد استقبال توسط بسیج دانشجویی و ستاد اربعین استان‌های مربوطه تشکیل شده است و سعی می‌شود میزبان دانشجویان و کاروان‌های دانشجویی و سایر کاروان‌های دیگر در این ایام باشند.

وی ادامه داد: اسکان دانشجویان در نجف و کربلا توسط ستاد اربعین دانشجویی و با محوریت بسیج دانشجویی انجام خواهد شد و پیش بینی ما این است که بتوانیم ۵۰۰۰ نفر در کربلا و ۵۰۰۰ نفر در نجف خدمات اسکان ارائه دهیم. اولویت ما اسکان کاروان‌های دانشجویی است و در صورتی که ظرفیت کامل نشود کاروان‌های عادی نیز اسکان داده خواهند شد.

بهرامی یادآور شد: جزئیات بیشتر در مورد مجوز پروژه دانشگاهیان برای سفر پیاده روی اربعین از طریق کانال قرارگاه نور به آدرس @ghmwor اطلاع رسانی خواهد شد. همچنین دانشجویان می‌توانند به صورت حضوری به دفاتر بسیج دانشجویی مراجعه کنند و از جزئیات این خدمات مطلع شوند.

(۴۳)