دکتر روحانی پیش از سفر به نیویورک: با کمترین هزینه از تحریم‌ها عبور می‌کنیم | فیلم

دکتر حسن روحانی، رئیس جمهور کشورمان پیش از ترک کشور به مقصد نیویورک برای شرکت در هفتاد و سومین اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد در گفت‌وگو با خبرنگاران گفت: شرایط فعلی جهانی مناسب نیست، آمریکایی‌ها بیش از همیشه حالت قلدر معابانه خود را به رخ جهانیان می‌کشند و سیاست یک جانبه گرایی خود را ادامه می‌دهند.

رئیس جمهور ادامه داد: آمریکایی‌ها تصور می‌کنند هرکسی زور دارد برمبنای آن می‌تواند تصمیم بگیرد و یا هر کس حق وتو داشت می‌تواند در شورای امنیت تصمیم بگیرد. آمریکایی‌ها فکر می کنند به دلیل میزبانی سازمانی بین المللی، می‌توانند نسبت به آن اختیاراتی داشته باشند در حالی که اختیارات آمریکا در قبال سازمان ملل باید مانند دیگر کشور‌ها باشد.

وی با اشاره به سفر خود برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل متحد گفت: سفر من برای شرکت در اجلاس سالانه سازمان ملل در نیویورک است. در سال‌های قبل هم این سفر انجام شد، چراکه این سفر فرصت و تریبونی عمومی است که در اختیار کشور قرار می‌گیرد و جمهوری اسلامی ایران می‌تواند نظرات خود را نسبت به مسائل بین المللی و منطقه‌ای بیان کند. علاوه براینکه آنجا فرصت برای دیدار سران کشو‌ها هم فراهم است. به طور معمول برای دیدار این سران باید سفر‌های زیادی انجام شود یا آن‌ها باید به تهران بیایند. فضا برای ملاقات‌های دوجانبه فراهم است.

رئیس جمهور گفت: در این سفر جلساتی با رهبران کشور‌های حاضر در این اجلاس برگزار خواهد شد، همچنین دیدار با مسلمانان و سیاستمداران فعال و سردبیران روزنامه‌ها و رسانه‌های مهم در کنار مصاحبه‌ با برخی رسانه‌ها، از جمله برنامه‌های این سفر است.

وی گفت: در این سفر در دیدار‌های دو جانبه و مجمع و مصاحبه ها به این جنایت، به این تخلف آمریکا و نقض حقوق بین الملل اشاره خواهیم کرد و همچنین با کشور‌های دوست برای ادامه کار برجام مذاکاتی خواهیم داشت، وزیران خارجه ایران و ۴+۱ نیز در حاشیه اجلاس جلسه‌ای خواهند داشت. من با مقامات کشور‌های اروپایی و آسیایی در این‌باره دیدار دارم و این موضوع را دنبال خواهم کرد.

رئیس جمهور گفت: انشاءالله با کمترین هزینه از تحریم عبور می‌کنیم و آمریکا را برای تجاوزگری و دخالت نسبت به کشور‌ها به ویژه ایران پشیمان می کنیم.

آقای روحانی ادامه داد: البته مسائل منطقه مانند سوریه، یمن و سایر مسائلی که در منطقه داریم، جای بحث و بررسی با کشور‌های دوستمان خواهد بود انشاءالله.

رئیس جمهوری در ادامه با اشاره به حادثه تروریستی روز گذشته اهواز گفت: کاملاً برای ما روشن است که این‌ها چه گروهی هستند و به کجا‌ها وابسته هستند. بی تردید جمهوری اسلامی از این جنایت نخواهد گذشت. آن‌هایی که مدعی دفاع از حقوق بشر هستند باید پاسخگو باشند. همه کشور‌های کوچک مزدوری که در منطقه می‌بینید پشتیبان آن‌ها آمریکاست. آمریکایی ها هستند که آن‌ها را تحریک می‌کنند و شرایط و امکانات لازم را برای ارتکاب این جنایات در اختیار آنها می‌گذارند. این‌ها هیچ تأثیری در اراده و تصمیم ما ندارد. ملت ما در برابر جنایت ها‌ی بزرگتری ایستادگی کرده اند.

وی افزود: انشاءالله پاسخ این جنایات در چارچوب قانونی به جانیان این حادثه داده خواهد شد و همه عوامل آن دستگیر می شوند و به مجازات خواهند رسید.

آقای روحانی حادثه دیروز اهواز را حادثه‌ای تأثر برانگیز توصیف کرد و گفت: این حادثه در مراسمی به مناسبت دفاع مقدس، ایستادگی مردم و شروع تجاوز متجاوزان و صدامیان به کشور حادث شد، کسانی که این جنایت را مرتکب شدند در مسیر همان متجاوزان هستند.

وی گفت: همین جمع جنایتکار با همین اسامی در دوران جنگ از متجاوز دفاع می‌کردند. مدت‌ها در خاک عراق ماندند. بعد از جنگ لطف نظام جمهوری اسلامی ایران شامل حال آن‌ها شد. تا صدام جنایتکار زنده بود، مزدور او بودند، بعد از او، ارباب را عوض کرند. یکی از کشور‌های جنوب خلیج فارس مسائل مالی و تسلیحاتی و سیاسی آنان را متقبل شد و از جنایات خود هم پشیمان نشدند.

رئیس جمهور با بیان اینکه عاملان این حمله تروریستی جنایت بزرگی نسبت به شهر اهواز مرتکب شدند گفت: در هشت سال دفاع مقدس در روز‌هایی از جنگ گلوله توپ در داخل خیابان‌های شهر اهواز می‌خورد، مردم شهر را تخلیه نکردند، مقاومت کردند، ایستادگی کردند، مردم دلاور و فداکار و شجاع که فارس و عرب و بختیاری، همه آن‌هایی که حضور داشتند دلاوری کردند، بعد از جنگ هم همیشه آن‌ها چهره‌هایی بودند که برای پیشرفت کشور تلاش کردند. بسیار متأثر هستیم که این مردم عزیز دلاور عزادار شدند. بچه‌هایی که این روز‌ها باید به مدرسه می‌رفتند به شهادت رسیدند. پدر‌ها و مادرانی که امروز باید فرزندان خود را بدرقه می‌کرند به مدرسه، بی گناه و مظلومانه به شهادت رسیدند.

(۳۳)