پیش بینی وقوع باد و طوفان در شرق کشور | فیلم

محمد اصغری، کارشناس هواشناسی گفت:​ دمای هوا امروز هم همانند دیروز است اگر دنبال بارندگی هستید در دامنه‌های شرقی البرز و در شمال شرق باید منتظر آن در ساعات بعدازظهر باشید البته وقوع رگبار و رعدوبرق هم دورازانتظار نیست.

وی گفت: در شمال خراسان رضوی بستر برای وقوع بارش مهیاست، اگر بخواهم مکان خاصی را بیان کنم باید بگویم در کلات نادر، درگز و ارتفاعات استان گلستان جا‌هایی هستند که می‌توان رگبار را در آنجا دید.

وی افزود: پدیده‌ای که خیلی این روز‌ها بازار داغی دارد، وقوع باد و طوفان شن در شرق کشور است اوج این شرایط را امروز در زابل خواهیم دید فردا تا حدودی از شدت آن کاسته خواهد شد، اما هامون، نیمروز، هیرمند، سربیشه، نهبندان و زیرکوه جا‌هایی هستند که شرایط خوبی ندارند و کسانیکه می‌خواهند در جاده‌های مواصلاتی مثل نهبندان به زابل، زابل به بم و ایرنشهر به بم تردد داشته باشند، باید خیلی مراقب باشند.

اصغری یادآور شد: در بوشهر و خوزستان همچنان با شرجی بودن هوا روبرو هستیم در استان هرمزگان آب‌های تنگه هرمزگان تاحدودی مواج است. ارتفاع موج در سواحل بوشهر تا ۹۰ سانتیمتر هم می‌رسد.

کارشناس هواشناسی افزود: در نوار غربی کشور مثل ایلام، کرمانشاه، کردستان و حتی آذربایجان‌ها همچنان هوا گرم خواهد شد درحالیکه در نیمه شرقی کماکان با کاهش دما مواجه می‌شویم به طوری که در خراسان جنوبی هوا ۲ تا ۱۰ درجه خنک‌تر خواهد شد.

وی گفت: در بخش‌های مرکزی کشور در جنوب سمنان، شمال شرق اصفهان، قم، استان مرکزی و استان تهران همچنان وزش توأم با ظهور گردوخاک را در ساعات بعدازظهر پیش بینی می‌کنیم.

وی در ادامه افزود: در نیمه دوم هفته بعد احتمال وقوع بارش در نیمه شمالی کشور زیاد است یعنی روز‌های مصادف با تاسوعا و عاشورا، باید تدارک بارندگی را ببنید کاهش دما در آن بازه زمانی نسبتاً ملموس است.

(۲۹)