امروز؛ آغاز رسیدگی به شکایت ایران از آمریکا در دادگاه لاهه | فیلم

دادگاه لاهه امروز (۵ شهریور) اولین جلسه رسیدگی به شکایت ایران از آمریکا به منظور لغو تحریم‌های واشنگتن علیه کشورمان پس از خروج یکجانبه از برجام را برگزار می‌کند.

دادگاه لاهه، عالی ترین مرجع حقوقی سازمان ملل برای حل مناقشات بین المللی به شمار می رود که احکام آن الزام آور هستند اما با این حال، برخی احکام آن در گذشته از سوی برخی کشورها از جمله آمریکا نادیده گرفته شده اند.

طبق گزارش رویترز، روند استماع اولیه نظرات نمایندگان دو طرف درباره تحریم‌ها تا چهار روز ادامه خواهد داشت و ایران در این جلسات از دادگاه لاهه خواهد خواست که تحریم های اعمال شده از سوی دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، علیه کشورمان را ملغی اعلام کند.

بر اساس، زمان بندی اعلام شده، امروز (دوشنبه) نوبت نماینده ایران است که از ساعت ۱۰ صبح الی یک بعدازظهر به وقت محلی (هلند) شکایت کشورمان از آمریکا را در دادگاه لاهه اعلام کند و فردا (سه شنبه) نیز نماینده آمریکا رسما و به صورت شفاهی مواضع واشنگتن را در این باره بیان خواهد کرد. در روزهای چهارشنبه و پنجشنبه (هفتم و هشتم شهریور) نیز این روند تکرار خواهد شد.

رویترز می گوید انتظار می رود وکلای دولت آمریکا در جلسه روز سه شنبه اعلام کنند که رسیدگی به مسئله تحریم های واشنگتن علیه ایران در صلاحیت دادگاه لاهه نیست و این اقدام آمریکا نیز منافاتی با قراردادی که در سال ۱۹۵۵ میان دو کشور امضا شده و از نظر واشنگتن اکنون دیگر فاقد اعتبار است، ندارد.

(۱۹)