دکتر ظریف: تعامل با اروپا برای ادامه برجام کم هزینه‌ترین انتخاب برای مردم است | فیلم

دکتر محمد جواد ظریف، وزیر خارجه کشورمان با حضور در برنامه حالا خورشید و در گفت و گو با رضا رشیدپور مجری این برنامه درباره روند اجرای برجام پس از خروج آمریکا از آن گفت: شاید ما هم در دولت و رسانه در بالا رفتن انتظارات مردم در برجام نقش داشتیم؛ متاسفانه یک تلاشی در داخل شد تا امید مردم را به یاس تبدیل کنند.

وزیر خارجه با بیان اینکه برجام یک پروژه‌ای بود که توافقش در سطح بالا شده بود، افزود: آمریکایی‌ها عادت ندارند به توافقی بپیوندد که منافعشان را به دنبال نداشته باشد.

دکتر ظریف با اشاره به اینکه به جای اینکه از امکانات برجام استفاده کنیم دعوا‌های سیاسی راه انداختیم؛ گفت: همه در منطقه یا فکر می‌کنند امنیت را می‌شود خرید یا از طریق تسلیحات هسته‌ای ایجاد کرد.

وزیر خارجه افزود: امنیت جمهوری اسلامی وابسته به مردم است. وظیفه دولت این است که فشار‌های خارجی و فشار‌های وارده به مردم را کاهش دهد.

وی تاکید کرد: آمریکا امروز تمرکزش بر جنگ روانی بر روی ایران و شرکای تجاری است.

دکتر ظریف یا اشاره به اینکه بیشترین تلاش آمریکایی‌ها تغییر شرایط از طریق فضای روانی است، گفت: امروز نزدیک‌ترین متحدان آمریکا در برابر آن ایستاده اند و این واقعیت در جامعه بین الملل است در جامعه بین المللی سازو کار فشار به این صورت است که دولت کانادا و تمام متحدین آمریکا در ناتو مقابل آمریکا ایستادند و این هزینه‌ای است که آن‌ها می‌پردازند.

وزیر خارجه گفت: گروهی می‌گویند ۱۸ میلیون یورو در قبال برجام است، ولی اروپایی‌ها پول به کسی نمی‌دهند راهکار‌ها را می‌دهند.

وی بیان کرد: آمریکا فکر می‌کرد در یک سال ونیم اول می‌تواند ایران را از برجام خارج یا با نقض برجام ما را محکوم کند و ما را ناقض برجام معرفی کند.

وزیر خارجه تاکید کرد: آمریکایی‌ها واقعا فکر نمی‌کردند برجام به این مقدار استحکام داشته باشد.

دکتر ظریف با بیان اینکه اقتصاد آمریکا واقعا اقتصاد بزرگی است؛ افزود: معتقدیم اروپایی‌ها باید در قبال آمریکا ایستادگی کنند.

وزیر خارجه اضافه کرد: توتال هم شرکت‌های کوچک و متوسط و تسهیلات مالی را فراهم می‌کرد.

وی با اشاره به اینکه سیاست خارجی باید تلاش کند تا بار را از دوش مردم بردارد و ما تلاش کردیم؛ گفت: سیاست خارجی همه چیز کشور نیست و همه کار‌ها را انجام نمی‌دهد بلکه فشار‌ها را در حد ممکن تعدیل می‌کند.

وزیر خارجه با بیان اینکه مجموعه سیاست‌های یک کشور روابط خارجی‌اش را شکل می‌دهد و تنها سیاست خارجی نیست، تاکید کرد: ما نمی‌خواهیم کسی به ما دستور دهد.

(۱۰)