رونمایی از جنگنده بمب افکن کاملا بومی “کوثر” | فیلم

امیر سرتیپ عبدالکریم بنی طرفی، مدیرعامل سازمان صنایع هوایی نیروهای مسلح با افتخار می‌گوید: از هر قطعه ای که دوست دارید تصویر بگیرید، همش در ایران و به دست متخصصان ایران ساخته شده و مایه مباهات ما و ملت شریف ایران است.

دیگر نگران برچسب ساخت کشورهای دیگر نیستیم که آمریکا بفهمد و راه را برای ورود آن قطعه هم ببندد.

طراحی، ساخت، تولید، تست و یکپارچه سازی تمام این سیستم ها کاری بسیار پیچیده است که در داخل کشور انجام شد. صرفه جویی ارزی در هر فروند این هواپیماها هفت و نیم میلیون دلار براورد شده است. ایران در بین ممالک اسلامی، اولین کشوری است که موتور هواپیما تولید می‌کند.

 صندلی‌های جنگنده و سیستم پرتابگر آن ایرانی است

کوثر یکی از بزرگترین طرح هایی بود که صنعت و دانشگاه دست به دست هم دادند تا به ثمر رسید. این هواپیما شروع خط تولید کارخانه هواپیما سازی جت جنگنده جمهوری اسلامی ایران است.

ساخت کوثر حاصل تلاش دسته جمعی ده دانشگاه برتر کشور و ۷۲ شرکت پیمانکار، ۴۴ شرکت تامین کننده، ۶۳ شرکت دانش بنیان زیر نظر متخصصان وزارت دفاع شرکت صنایع الکترونیک ایران، سازمان صنایع دفاع و نیروی هوایی ارتش است.

امیر می‌گوید: ما این قول را می‌دهیم و در عمل هم ثابت می‌کنیم که نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران، نیروی هوا فضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی برای تامین هواپیماهایی این چنینی (این نسل و نسل های بعدی) نیازی به تامین قطعات از خارج از کشور ندارد.

این کار نمونه بارز خوداتکایی در داخل کشور است

حالا ایران به فناوری ساخت جنگنده بمب افکن‌های نسل ۴ دست یافت. یک پرنده استراتژیک بخصوص در عملیات پشتیبانی نزدیک  از نیروهای زمینی است.

تولید انبوه جنگنده‌ها آغاز شد و راه برای ساخت جنگنده های نسل‌های دیگر با ویژگی های منحصر بفرد باز شد.

همه ویژگی‌های کوثر یک طرف، خبر مهم این است جنگنده نوین ما ایرانی‌ها با موتور کاملاً بومی پرواز کرد. این یعنی بمب افکن‌های ایران اسلامی از این پس با موتور اوج، اوج می‌گیرند.

این یعنی می‌توان به تحریم‌ها نگاه کرد و خندید اگر اراده ایرانی باشد.

(۶۲)


62
بازدیدها