بیش از ۹۹ درصد داروها شامل تخصیص ارز می‌شوند | فیلم

ایرج حریرچی، سخنگوی وزارت بهداشت با حضور در بخش خبری ۲۱ شبکه یک سیما با بیان این که ۱۰۰ شرکت دارویی داریم و شرکت‌های دارویی مکلف هستند روی جعبه دارو قیمت را ثبت کنند، افزود: مردم می توانند به سامانه سازمان غذا و دارو مراجعه کنند و قیمت های دارو و اصالت آن را در آن جا ببینند و داروخانه ها هم مکلف هستند فاکتور فروش را ارائه کنند.

وی با بیان اینکه در مورد دارو، سه گروه مجاز با حضور در شهرستان‌ها قیمت داروها را کنترل می‌کنند، گفت: درباره تجهیزات پزشکی کاستی هایی قبلا وجود داشت اما اکنون از بانک مرکزی درخواست کردیم اسامی افراد دریافت کننده ارز ۴۲۰۰ تومانی را اعلام کند.

حریرچی با بیان اینکه بیمارستان‌های دولتی و خصوصی خریدار عمده تجهیزات پزشکی هستند، اضافه کرد: این بیمارستان ها مکلف هستند همه تجهیزات پزشکی لازم را تهیه کنند و نباید بیماران را برای تهیه این تجهیزات به بیرون از بیمارستان بفرستند.

قائم مقام وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اضافه کرد: محرومیت از تخصیص ارز دولتی، برخورد سازمان تعزیرات و محرومیت از واردات از جمله برخوردهایی است که با متخلفان انجام می شود.

حریرچی، افزود: به پشتوانه دولت، مجلس و قوه قضائیه قاطعانه ترین برخورد را برای حفظ سلامت مردم ایران انجام می دهیم.

وی با اشاره به اینکه بازار را کنترل می‌کنیم، گفت: از طریق نرم افزاری به انبار همه شرکت‌های دارویی دسترسی داریم و ذخیره دارویی را تکمیل کردیم.

سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی درباره لیست کالاهایی که برای چند بار مصرف مجاز شدند، گفت: قاعده بر استفاده مجدد از تجهیزات پزشکی مانند قیچی و پنس است و بعد از استفاده استریل می شوند و سازمان غذا و داروی امریکا هم در این زمینه ها مجوز داده است.

حریرچی، تاکید کرد: هیچ کدام از وسایلی که اکنون استریل می کنیم وسیله ای نیست که در آمریکا یا اروپا استریل نشود اما برخی از شرکت های واردکننده می‌گویند شما این تجهیزات را یک بار مصرف کنید و دور بیاندازید تا ما به شما بفروشیم، مردم به این موضوع توجه کنند.

وی اضافه کرد: سلامت و ایمنی بیمار، خط قرمز ما است و هر کاری را که برای درمان نزدیکان خود از جمله پدر و مادر خود انجام دهیم برای مردم هم انجام می دهیم.

منبع: صدا و سیما

(۵۴)


54
بازدیدها