جزییات برگزاری نماز عید فطر در مصلی تهران از زبان رئیس ستاد استهلال دفتر رهبر معظم انقلاب | فیلم

روزهای پایانی مهمانی خدا نوید رسیدن عید فطر عید بزرگ مسلمین را می دهد. گروه های استهلال از عصر فردا پنج شنبه کارشان را برای رصد ماه نو آغاز می کنند.

رئیس ستاد استهلال دفتر رهبر معظم انقلاب با اشاره به اینکه بیش از ۱۲۰ گروه روز پنج‌ شنبه مصادف با روز ۲۹ ماه مبارک رمضان برای دیدن ماه هلال ماه شوال اقدام می‌کنند، خاطرنشان کرد: طبق پیش بینی ها هلال ماه شوال در عصر پنجشنبه قابل دیدن و بر این اساس جمعه عید فطر و اول شوال خواهد بود.

حجت الاسلام والمسلمین مروی در نشست با خبرنگاران با اشاره به اینکه البته رصد هلال ماه شوال به آسانی هلال ماه رمضان نیست، افزود: گروههای استهلال ماه شوال در سراسر کشور به خصوص در مناطق جنوبی که احتمال رویت هلال ماه بیشتر است مستقر هستند.

رئیس ستاد استهلال دفتر رهبر معظم انقلاب تاکید کرد: ان شاء الله در نخستین فرصتی که نتیجه گروههای استهلال حاصل شد ، گزارش ها مبنی بر رویت هلال ماه شوال به رهبر معظم انقلاب ارائه می شود.

وی افزود: اگر گزارش های رصدگران برای مقام معظم رهبری اطمینان آور باشد از طریق رسانه ها به مردم اطلاع رسانی خواهد شد که روز جمعه عید خواهد بود اما اگر گزارش ها اطمینان آور و در حدی نباشد که برای معظم له اثبات عید کند، از طریق رسانه ها اعلام می شود که جمعه روز آخر ماه مبارک رمضان خواهد بود.

نظر مقام معظم رهبری و مراجع تقلید درباره میزان فطریه

در خبری دیگر، دفتر مقام معظم رهبری و دفاتر آیات عظام صافی گلپایگانی، موسوی اردبیلی، حسینی زنجانی، سیستانی، وحیدخراسانی، نوری‌ همدانی و مکارم شیرازی نظر خود را درباره میزان فطریه اعلام کردند.

مدیر دفتر استفتائات حضرت آیت‌الله‌ خامنه‌ای مبلغ زکات فطره را برای سال جاری ۲۵۰۰ تومان برای هر نفر اعلام کرد .

حجت‌الاسلام‌ و المسلمین محمد رضایی اظهار کرد : فطریه عبارت است از سه کیلو طعام غالب هر مسلمان اعم از جو، گندم و برنج و اقلامی که به عنوان طعام محسوب می‌شوند.

وی افزود: بر اساس محاسبات صورت گرفته میزان زکات فطره برای یک نفر با محاسبه‌ سه کیلو گندم، ۲۵۰۰ تومان است و پرداخت این مبلغ به عنوان فطریه کفایت می‌کند اما هموطنان می‌توانند با توجه به برنجی که مصرف می‌کنند، سه کیلو از آن یا معادل قیمت آن را به عنوان فطریه بپردازند. در هر صورت پرداخت حداقل ۲۵۰۰ تومان برای هر نفر کفایت می‌کند.

آیت‌الله العظمی لطف‌الله صافی‌گلپایگانی نیز میزان فطریه‌ را مبلغی معادل سه کیلوگرم گندم به عنوان قوت غالب اعلام کرد.

همچنین بنا بر اعلام دفتر آیت‌الله العظمی سید عبدالکریم موسوی‌ اردبیلی میزان فطریه برابر است با سه کیلوگرم گندم به قیمت هر کیلو ۷۰۰ تومان که در مجموع میزان فطریه هر نفر سه کیلو قوت غالب وی را شامل می‌شود که برابر است با هر نفر ۲۱۰۰ تومان. افرادی که قوت غالب آنان اقلام دیگر غذایی از جمله برنج، خرما و … است باید بنا بر قیمت متعارف آن‌ها میزان فطریه خود را تعیین کنند.

دفترآیت‌الله سیدعزالدین حسینی زنجانی نیز مبلغ فطریه برای هر نفر را ۲۵۰۰ تومان اعلام و تصریح کرد که مومنان می‌توانند فطریه خود را برای کمک به زلزله‌زدگان آذربایجان شرقی پرداخت کنند.

دفتر آیت‌الله العظمی علی سیستانی نیز اعلام کرد: میزان زکات فطره برای هر نفر سه کیلوگرم گندم است که مبلغ ریالی آن برابر است با حداقل ۲۵۰۰ تومان و میزان کفاره (یک مد طعام) ۷۵۰ گرم نان، آرد یا ماکارونی است که معادل ریالی آن ۱۰ هزار ریال برابر با یک هزار تومان است.

همچنین دفتر آیت‌الله‌ العظمی حسین وحید خراسانی اعلام کرد که میزان زکات فطره ۲۵۰۰ تومان و میزان کفاره (یک مد طعام) ۷۵۰ گرم گندم است که معادل ریالی آن برابر است با ۱۰ هزار ریال برابر با هزار تومان.

دفتر آیت‌الله العظمی حسین نوری همدانی نیز میزان فطریه را ۲۵۰۰ تومان و میزان کفاره (یک مد طعام) را ۷۰۰ تومان اعلام کرد.

دفاتر این سه مرجع تقلید به دلیل قیمت‌های متفاوت برنج، میزان زکات فطره کسانی را که قوت غالب آن‌ها برنج است، اعلام نکردند.

همچنین دفتر آیت‌الله العظمی ناصر مکارم شیرازی اعلام کرد: اگر قوت غالب مومنان و روزه‌داران گندم باشد، باید به ازای هر نفر مبلغ ۲۵۰۰ تومان به عنوان زکات فطره پرداخت کنند و میزان فطریه افرادی هم که قوت غالب آنان برنج باشد، مبلغ ۷ هزار تومان است.

دفتر آیت‌الله العظمی علوی گرگانی نیز میزان فطریه برای هر نفر را سه هزار تومان مشخص کرده است. همچنین مبلغ «مد طعام» برای کسانی که کفاره غیر عمد پرداخت خواهند کرد ۹۰۰ تومان برای هر روز و برای کفاره عمدی ۶۰ هزار تومان برای هر روز ماه مبارک رمضان در نظر گرفته شده است.

حجت الاسلام و المسلمین وحیدپور گفت: بر اساس ارزیابی صورت گرفته مقدار فطریه در تهران برای هر نفر ۸ هزار تومان و در قم ۷ هزار تومان برای سه کیلوگرم گندم اعلام شده است.

وی افزود: مقدار فطریه در سایر شهرها و روستاها نیز بر اساس قیمت محلی گندم و برنج تعیین می شود.

حجت الاسلام و المسلمین وحید پور یادآور شد : در صورتی که قوت غالب مومنین برنج باشد به ازای سه کیلو گرم برنج ۴۰ هزارتومان خواهد بود.

وی با اشاره به اینکه در تقویم رسمی کشور روز جمعه عید فطر اعلام شده است گفت: مستحب است که روزه داران پس از استهلال ماه شوال فطریه خود را کنار بگذارند و تا ظهر روز عید به فرد مستحق و نیازمند پرداخت کنند.

تمهیدات ترافیکی پایتخت در روز عید فطر

در این حال، رئیس پلیس راهور تهران بزرگ گفت: با توجه به برگزاری عید سعید فطر در روز جمعه تمهیدات ترافیکی لازم برای برگزاری نماز عید فطر در نظر گرفته شده است.

سردار محمد رضا مهماندار گفت: ۵ پارکینگ برای خودروهای شخصی در نطر گرفته شده است.

وی گفت: پارکینگ شماره ۱ حکمت صدرا در ضلع شمالی مصلی وجود دارد که خودروهای در حال تردد از شمال به جنوب، همت غرب به شرق می‌توانند وارد این پارکینگ شوند. پارکینگ شماره ۲ گلگشت است و خودروها از بزرگراه رسالت غرب به شرق، حقانی شمال به جنوب وارد این پارکینگ شوند. در پارکینگ شماره ۳بنیاد مستضعفان خودروهای در حال تردد از شمال به جنوب و جنوب به شمال بزرگراه مدرس و از درب شرقی پارکینگ مصلی وارد پارکینگ می شوند.

وی افزود: پارکینگ شماره ۴ پارکینگ بیهقی است که خودروهای در حال تردد از شمال بزرگراه مدرس و خیابان آفریقا، اتوبان شهید همت و بزرگراه رسالت بعد از پل رسالت از خیابان آقاقیا وارد می شوند و پارکینگ شماره ۵ پارکینگ لجستیک است که خودروها از خیابان شهید مطهری و از طریق خیابان شهید جهان‌تاب وارد می شوند.

رئیس پلیس راهور تهران با اشاره به محدودیت‌های تردد برای نماز عید سعید فطر، افزود: این محدودیت‌ها همچون سال های گذشته است و بر این اساس از خیابان شهید مطهری، خیان میرعماد و خیابان علی اکبری در اطراف مصلی محدودیت ترافیک وجود دارد. همچنین خیابان شهید بهشتی تقاطع سهروردی، خیابان شهید قنبرزاده به سمت شمال، خیابان پاکستان به سمت شمال محدودیت خواهیم داشت.

سردار مهماندار در ادامه محدودیت‌های ترافیکی نماز عید فطر، افزود: ورودی بزرگراه رسالت از مدرس شمال به جنوب و بالعکس محدودیت دارد. ورودی میدان آرژانتین به سمت شرق نیز محدودیت خواهد داشت. همچنین بزرگراه حکیم از زیر پل کردستان خودروهایی که از غرب به شرق تردد دارند محدودیت خواهیم داشت.

وی با بیان اینکه از ساعت ۷:۳۰ به بعد محدودیت‌ها از بزرگراه رسالت اجرا خواهد شد، خاطرنشان کرد: کسانی‌که می‌خواهند از پارکینگ‌های ضلع شمالی استفاده کنند باید تا قبل از محدودیت ترافیکی وارد پارکینگ شوند.

سردا مهماندار در خصوص پارکینگ موتورسیکلت‌ها افزود: بخشی از پارکینگ لجستیک و خیابان‌های هویزه و خرمشهر در ضلع شرقی مصلی برای این موضوع در نظر گرفته شده است.

رئیس پلیس راهور تهران بزرگ گفت: نیروهای راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ از شب گذشته در اطراف مصلی حضور خواهند داشت و از ساعت ۱۲ کار پاکسازی شروع خواهد شد و کسانی که خودروهای خود را در اطراف مصلی پارک کنند با جرثقیل حمل خواهند شد.

وی در ادامه با بیان اینکه در تمامی پارکینگ‌ها ون و مینی‌بوس برای رساندن نماز گزاران به مصلی در نظر گرفته شده است، گفت: کسانی که به دلیل شغلی صبح‌ها از مسیرهای بزرگراه رسالت و خیابان شهید بهشتی استفاده می‌کنند به دلیل اینکه محدودیت‌ها از ساعت ۴ صبح شروع می‌شود باید از مسیر دیگری استفاده کنند.

سردار مهماندار در پایان افزود: در حاشیه خیایان‌های علی اکبری، شهید مطهری، دکتر مفتح، میرعماد، شهید بهشتی، شهید قنبر زاده، پاکستان و بزرگراه شهید مدرس و حاشیه اتوبان رسالت پارک ممنوع خواهد بود.

(۴۲)


42
بازدیدها