سفر وزیر امور خارجه ایران به هند | فیلم

دکتر محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران بامداد روز دوشنبه وارد دهلی نو پایتخت هند شد. ظریف در صدر یک هیئت عالی رتبه دولتی برای رایزنی با مقامات هندی در سفری یک روزه وارد دهلی نو شد.

ظریف در بدو ورود به فرودگاه «ایندرا گاندی» دهلی نو با مقامات هندی برای افزایش همکاری‌ها و تامین منافع اقتصادی دو کشور از برنامه‌های او در سفر یک روزه به هند است.

وی افزود: هند از شرکای مهم اقتصادی و سیاسی ایران در منطقه به شمار می رود و در این سفر ملاقات کاری مفصلی با خانم سوشما سوواراج وزیر امور خارجه هند برگزار خواهد کرد و در آن دیدار درباره برجام و اقدامات خلاف قانون آمریکا در خروج از برجام و گسترش روابط تجاری در شرایط کنونی مذاکره خواهند کرد.

وزیر امور خارجه کشورمان همچنین در پاسخ به سوالی درباره روند همکاری‌های هند و ایران بعد از خروج آمریکا از برجام گفت: روابط هند و ایران در دوران تحریم ها و قبل از برجام وجود داشته و در دوران برجام گسترش یافته است.

ظریف گفت: اطمینان داریم روابط هند و ایران رو به رشد و رو به گسترش خواهد بود و در زمینه‌های مختلف به ویژه انرژی، تجارت و حمل و نقل همکاری ها قابل افزایش است.

وی افزود بعد از خروج آمریکا از برجام مشورت های گسترده ای درباره اقدامات آمریکا در نقض برجام انجام شده است و رایزنی ها با مقامات کشورهای مختلف ادامه دارد.

در این سفر نمایندگانی از وزارتخانه های اقتصاد و دارایی، نفت و صنعت معدن تجارت و بانک مرکزی روند افزایش همکاری های بانکی و اقتصادی بین دو کشور را بررسی خواهند کرد.

بنابر این گزارش، توسعه بندر چابهار و سرمایه گذاری هندی‌ها در این بندر از قراردادهایی است که پیش از این بین مقامات هند و ایران به امضا رسیده است. حجم مبادلات تجاری غیرنفتی هند و ایران هم حدود هفت میلیارد دلار در سال است. هند دومین خریدار نفت ایران بعد از چین به شمار می رود.

منبع: صدا و سیما

(۱۸)