زنگنه: با خروج آمریکا از برجام اتفاقی در صادرات نفت، گاز و میعانات گازی کشور نمی‌افتد


بیژن زنگنه، وزیر نفت گفت: ظرفیت تولید نفت کشور برای سال آینده چهار میلیون بشکه می ماند اما در میعانات که اکنون حدود ۷۰۰ هزار بشکه است به یک میلیون بشکه در سال‌های آینده خواهیم رسید.

زنگنه افزود: چهار واحد ان جی ال برای استحصال و تفکیک گازهای همراه نفت در کشور فعال هستند و طرح های مکملی در این زمینه داریم تا مسئله گازهای همراه نفت در سه چهار سال آینده حل شود.

وی گفت: توسعه میادین مشترک،­ کاهش مصرف داخل و افزایش بازیافت تولید از میادین نفتی از جمله اولویت های وزارت نفت است.­

زنگنه افزود: اکنون بازیافت ما از میادین خوب نیست و سالانه هشت درصد کاهش تولید نفت داریم.­ ۹۴ درصد جمعیت کل کشور تحت پوشش شبکه گازرسانی قرار دارند.

زنگنه ­با بیان اینکه سالانه ۳۰ میلیارد متر مکعب گاز صادر می کنیم افزود: به ترکیه و عراق به وسیله لوله ­گاز صادر می‌کنیم. با پاکستان نیز قرارداد فروش گاز داریم اما به دلایل سیاسی این کشور قرارداد خود را اجرا نمی‌کند و تخلف کرده است.

زنگنه افزود: به آذربایجان و ارمنستان نیز گاز صادر می کنیم. ال ان جی نیز روش دیگری برای صادرات است که تجهیزات تولید ۱۰۰ میلیون تن از این محصول ساخته شده است.

زنگنه درباره نفت خزر افزود: این نفت به دلیل هزینه های بالای آن کمتر از ۳۰ دلار در نمی آید و اکنون نیز فناوری استخراج آن در کشور نیست.

وی گفت: اکنون در دو بلوک با کشور آذربایجان نفت اکتشاف می کنیم که این موضوع قفل خزر را در این زمینه شکسته است

وزیر نفت گفت: با خروج آمریکا از برجام اتفاق قابل ذکری در صادرات نفت و گاز و میعانات گازی کشور نمی افتد و درآمدهای ارزی تغییر نمی کند.

زنگنه درباره قیمت جهانی نفت هم گفت: ما مایل به ثبات در قیمت ها هستیم اما رئیس جمهور امریکا قصد دارد.بهای نفت افزایش یابد و البته با ریاکاری  اوپک را مقصر نشان می دهد.

(۱۳)


13
بازدیدها