ورود هواپیماهای “ای تی آر” جمهوری اسلامی ایران به فرودگاه مهرآباد | فیلم

فرزانه شرفبافی صبح امروز در مراسم ورود دو فروند هواپیمای ای تی آر با بیان اینکه این هواپیماها دارای برد کوتاهی است که امکان نشست و برخاست را در اکثر فرودگاههای کشور با ایمنی بالا فراهم کرده است،اظهارداشت:«از این هواپیماها استقبال زیادی در سراسر کشور شده است.»

وی افزود:افزایش تواتر پرواز به شهرها و مناطق کمتر برخوردار منجر به توسعه اقتصادی و اجتماعی در آن شهر و منطقه می شود و علاوه بر آن در شرایط بحرانی همانطور که در زلزله استان کرمانشاه رخ داد،در شرایط بحرانی صنعت هواپیمایی ایمنی و امنیت بیشتر را بوجود می آورد.»

قرارداد خرید ۲۰ فروند هواپیمای ۷۰ نفره ATR بعد از توافق برجام به امضا رسید تا در کنار نوسازی ناوگان هواپیمایی ایران، هواپیماهای کم ظرفیت هم برای فرودگاههای خلوت و کم مسافر تامین شود.در اردیبهشت ما سال جاری چهار فروند هواپیمای ATR و در مهر ماه نیز دو فروند دیگر از این نوع هواپیما در فرودگاه مهرآباد به زمین نشسته و وارد خطوط هوایی ایران شده است.

به این ترتیب با توجه به هواپیماهای پسابرجامی که تاکنون وارد ناوگان هوایی ایران شده‌اند ۱۱ فروند هواپیما وارد ناوگان هوایی ایران شده‌اند که از این تعداد با احتساب دو فروند ATR جدید ۶ هواپیمای ATR در کنار یک فروند ایرباس ۳۲۱ و دو فروند ایرباس ۳۳۰ به ایران تحویل داده شده است. روندی که بنا به گفته اصغر فخریه کاشان ادامه خواهد داشت.

هواپیماهای جدید از جمله هواپیماهای دو موتوره میان‌برد به حساب می‌آیند. این هواپیما کاربردهای مختلفی دارد و می‌توان از آن برای جابه‌جایی مسافر و حمل بار و حتی به عنوان یک هواپیمای خصوصی استفاده کرد.

مدل این هواپیماهای جدید ART 72-600 است که تولید آنها از سال ۲۰۰۹ شروع شده و ظرفیت آنها ۷۸ مسافر است.

پیش از این و در مهر ماه میلکو راپولیبا، معاون فروش شرکت ATR در خاورمیانه با اشاره به تحویل ۶ فروند هواپیمای ATR به ایران، با بیان اینکه مجوز افک برای فروش هواپیمایی ATR در ایران تا سال ۲۰۱۸ اعتبار دارد، گفته بود که برای تحویل همه ۲۰ فروند هواپیما، دو سال دیگر فرصت داریم.

(۱۶۷)


167
بازدیدها